Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ayakkabısız çocuk haberi yalan çıktı

Kamu hizmetlerini karalamak için çoğu kez yanıltıcı haber yapan Aydın Doğan medyasının "okula ayakkabısız başladığını" iddia ettiği çocuğun ailesinin devletten düzenli yardım aldığı ortaya çıktı

Giriş Tarihi: 11.9.2014
Hükümetin icraatlarını karalamak için özel gayret gösterdiği iddia edilen Aydın Doğan medyası baltayı yine taşa vurdu. Adana'da 6 yaşındaki bir çocuğun ilkokula ayakkabısız başladığı yönündeki haberinin asparagas olduğu, habere konu olan ve çıplak ayakla okula giden 6 yaşındaki Kudret Beşenk'in ailesinin düzenli olarak devletten yardım aldığı ortaya çıktı. Adana Valiliği'nden yapılan açıklamada, aileye şimdiye kadar toplam 4 bin 31 lira 95 kuruş nakit yardım yapıldığı bildirildi.

OKULUN YOLUNU TUTTU

Olay Adana'nın Yüreğir ilçesinde meydana geldi. Başak Mahallesi 988 Sokak No 9'da oturan İbrahim ve Zeliha Beşenk çiftinin bu evlilikten 6 çocuğu dünyaya geldi. Baba İbrahim Beşenk kanser hastası ve çalışamıyor. Anne Zeliha Beşenk ise astım hastası ve yüzde 40 engelli raporu var. Çiftin Kudret, Filiz, Fatma, Mustafa, Güneş ve Emine isimli 6 çocuğu bulunuyor. Anne Zeliha Beşenk, okulların açıldığı gün kızı Kudret'in elinden tutup Çetin Topçuoğlu İlköğretim Okulu'nun yolunu tuttu.

ASPARAGAS HABER
İddiaya göre, Kudret Beşenk okula gireceği sırada Doğan Haber Ajansı Muhabiri (DHA) tarafından fotoğrafı çekildi, görüntü alındı. Küçük kızın ayakkabısının olmadığını gören muhabir, "6 yaşındaki Kudret, eğitim hayatının ilk gününde ayakkabısı olmadığı için çıplak ayakla okula gitti" türünde bir haber yaparak 8 Eylül tarihinde servise koydu. Haber aynı gün internet sitelerinde, bazı televizyonların ana haber bültenlerinde ve ertesi gün de yazılı medyada yayınlandı.

AYAKKABISI MEVCUT

Ancak gerçeğin hiç de böyle olmadığı kısa sürede ortaya çıktı. DHA tarafından servis edilen haberin takibini yapmak üzere Beşenk ailesinin yaşadığı eve giden İhlas Haber Ajansı muhabirleri olayın gerçek yüzünü ortaya koydu. Kudret Beşenk'in iddia edildiğinin aksine ayakkabısının olduğu, ancak küçük kızın okula giderken annesinin söylemesi üzerine ayakkabısını giymediği, bu sırada eve gelen DHA muhabirlerinin bu şekilde görüntü çekip, aileyi konuşturduğu

"ANNEM SÖYLEDİ DİYE GİYMEDİM"
Adana Valiliği yaptığı yazılı açıklama şöyle dedi: Kudret Beşenk ve iki kardeşi, annesi Zeliha Beşenk tarafından okula yalın ayak götürüldü. 6 yaşındaki Kudret Beşenk, annesi söylediği için ayakkabı giymediğini belirterek 'Benim ayakkabım var. Sabahleyin annem söylediği için ayakkabı giymedim. Babam kanser hastası olduğu için çalışamıyor. Bize yardım edilsin' dedi. Ablası Fatma Beşenk de maddi durumlarının iyi olmadığı anlatarak kendilerine yardım elinin uzanmasını istedi.

ENGELLİ MAAŞI VAR
Beşenk ailesine 2008'den bu yana Yüreğir Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma Vakfı tarafından toplam 4 bin 31 lira 95 kuruş yardım yapıldı. 2014 yılı içerisinde, okula giden çocukları Filiz, Fatma ve Mustafa Beşenk adına şartlı eğitim yardımı kapsamında 470 lira, yine 0-6 yaş arasında bulunan Güneş ve Emine Beşenk adına şartlı sağlık yardımı kapsamında 270 lira yardım yapıldı. Ayrıca 19 Temmuz'da 100 lira gıda, 15 Temmuz'da 300 lira nakdi yardım yapıldı. Anne Zeliha Beşenk ise yüzde 40 engelli olup 3 ayda bir 849 lira engelli maaşı alıyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ayakkabısız çocuk haberi yalan çıktı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN