Türkiye'nin en iyi haber sitesi

2014'te istihdam yüzde 2.2 artacak

2014'te yüzde 2.2 istihdam artışı beklenen Türkiye'de en büyük açığın bilişim sektöründe olduğu belirtiliyor. Uzmanlar, ikinci bir yabancı dil şart diyor

Giriş Tarihi: 24.11.2013 06:30 Güncelleme Tarihi: 7.1.2014 12:58
Kışın gelmesiyle birlikte artan işe alımlar Türkiye'deki istihdam artışı için pozitif bir tablo çiziyor. Yapılan araştırmalara göre Türkiye, 2014 yılında istihdam artışının en yüksek olacağı üç ülkeden biri. Dünya genelindeki ekonomilere bakıldığında bu rakama ulaşabilen ülke sayısının az olduğunu vurgulayan İnsan Kaynakları firması Hugent, 2014 yılında Türkiye'deki istihdam artışının yüzde 2.2 civarında olacağını belirtti. Yabancı yatırımcıların Türkiye'ye büyük ilgi gösterdiklerini ifade eden Üzümcü, yerli şirketlerin de ciddi oranlarda büyüdüğünü kaydetti. Üzümcü, "Hem Türkiye genelinde hem de yurtdışında yapılan birçok projede yer alıyoruz. Yabancı şirketlerdeki temkinli hava hâlâ devam etse de kriz dönemindeki gibi değil, gelişme sağlanıyor. Bunlar istihdam açısından olumlu gelişmeler" dedi.

BİLİŞİM SEKTÖRÜ LİDER

2014'te yoğun bir şekilde işe alım yapılması beklenen sektörlerin bilişim, bilgi teknolojileri, perakende, inşaat, banka olarak sıralayan Üzümcü, kamu kurumlarının da ciddi istihdam alanı açacağınıdile getirdi. Üzümcü sözlerini şöyle sürdürdü: "2013'te en çok işe alım yüksek istihdam yaratan pozisyonlarda oldu. 2014'te de durumun aynı olmasını bekliyoruz. Satış temsilcisi, çağrı merkezi elemanı, servis personeli, banka pozisyonları, sağlık personeli ilanları yine 2014 yılında yüksek oranda talep göreceğe benziyor." Üzümcü Türkiye'de yabancı dil bilen personel bulmakta hâlâ ciddi sıkıntılar yaşandığını da vurguladı. Çalışanlara ilk etapta İngilizcelerini geliştirmelerini öneren Üzümcü, Türkiye'de çok uluslu firmaların sayılarının hızla arttığını ve bunların üç-dört dil bilen kişilere ihtiyaç duyduklarını kaydetti.

İKİNCİ DİLİ ÖĞRENMELİLER
Üzümcü, "Rusça, Japonca, Korece, Çince son dönemlerde çok ihtiyaç duyulan diller arasında. Almanca ve Fransızca bilen personeli bile belirli iş alanları için bulmakta güçlük çekiyoruz. Bu nedenle çalışanlara yabancı dillerini geliştirmelerini hatta ikinci bir yabancı dil öğrenmelerini öneriyorum" şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
2014'te istihdam yüzde 2.2 artacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN