Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Aile şirketlerinin geleceği masaya yatırıldı

TETSİAD ve TKYD aile şirketlerinin geleceğini tartıştı. Sürdürülebilirlik için aile anayasasının gerekli olduğu belirtildi

Giriş Tarihi: 30.3.2014
Türkiye'deki firmaların yüzde 95'ini oluşturan 'Aile Şirketleri', ev tekstili sektörünün öncülüğünde tartışıldı. 'Aile Şirketlerinin Sürekliliğinde Kurumsal Yönetimin Önemi' başlıklı toplantıda Türkiye Ev Tekstili Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TETSİAD) Başkanı Yaşar Küçükçalık, ev tekstili sektöründe örnek gösterilebilecek köklü aile şirketleri olduğunu söyledi. TETSİAD Genel Koordinatörü Haşim Büyükbalcı da aile şirketlerinin ömürlerinin Türkiye'de çok kısa olduğuna dikkat çekti. Büyükbalcı, "Tüm şirketlerin yüzde 95'i, halka açıkların ise yüzde 75'i aile şirketlerinden meydana geliyor. Ekonomide bu denli önemli bir yere sahip olmasına rağmen 3'üncü kuşağa devrolan aile şirketlerinin oranının sadece yüzde 10" dedi.

ANAYASA GEREKLİ

Türkiye Kurumsal Yönetim Derneği Yönetim Kurulu Üyesi (TKYD) Fikret Sebilcioğlu şirketlerin nesilden nesile devam etmesinin Türkiye ekonomisi için çok önemli olduğunu ifade etti. Sebilcioğlu, "Aile şirketlerinde sürdürülebilirlik çok daha zor. Duyguların olduğu yerde pazar dinamiklerine uymak, strateji geliştirmek daha da zorlaşıyor. Bu sıkıntıları aşmak için bazı sistemler var. Kurumsal yönetim de bu sistemlerden biri" dedi. TKYD Yönetim Kurulu Üyesi Fuat Ekmekçioğlu ise kişilere göre değil kurallara göre kararlar alınmasının gerektiğini belirtti. Ekmekçioğlu sözlerini şöyle sürdürdü: "Kuralları belirlemek ve yazıya dökmek gerekiyor. Bir aile anayasasının hazırlanması aile şirketlerinin sürdürülebilirliği açısından çok önemli."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Aile şirketlerinin geleceği masaya yatırıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN