Türkiye'nin en iyi haber sitesi
Jeyan Mahfi Tözüm Kimdir?
Giriş Tarihi: 25.05.2016 15:03 Güncelleme Tarihi: 17.01.2018 15:31

Jeyan Mahfi Ayral (Tözüm); 6 Ağustos 1931 da sinema ve tiyatro sanatçısı Necdet Mahfî Ayral'ın kızı olarak İstanbul'da dünyaya gelir. İlginç adı "jeyan" ise ; Babası Necdet bey, başka kimsede olmayan bir isim bulmak için Kamus-i Türki'den (Türkçe sözlük ) faydalanmış. Farsça'da aslanın kükrerken çıkarttığı ses anlamını taşıyor. Beyoğlu Kız Lisesini bitirdi.

İlk kez 1939'da 8 yaşındayken Henrik İbsen'in 'Peer Gynt' isimli dünya çapında bir eserinde Muhsin Ertuğrul tarafından sahneye çıkarıldı. Tiyatroya da dublaja da babası elinden tutup götürdü. 10 yaşında ''Mutlu Günler'' adlı bir filmin seslendirmesiyle başladı dublaja.
100'e yakın tiyatro oyununda görev yaptı. Sinema ve dizi filmlerde rol aldı.

Eski Türk filmlerindeki kadın seslerinin büyük bir çoğunluğu onundur. Başta Türkan Şoray, Filiz Akın, Fatma Girik, Emel Sayın, Belgin Doruk, Gülşen Bubikoğlu, Ahu Tuğba olmak üzere birçok oyuncuyu sayısız filmde seslendirdi.

"Beklenen şarkı" adlı film 1954 yapımı olup Jeyan Mahfi, Zeki Müren, Cahide Sonku ve Hadi Hün ile birlikte rol almıştı. Bu film Zeki Müren'in beyaz perdeye ilk adım attığı film olma özelliğini de taşır. Jeyan Mahfi Ayral'ın da son filmi olur.

1978 de bir trafik kazasında vefat eden ses mühendisi Rauf Tözüm ile 1958 de evlendi, İris Tözüm adında bir kızı ve bir torunu var.

Rauf Tözüm ile 1958 de evlenir ve birlikte verdiği kararla sinemayı bırakır, tiyatro oyunculuğunda karar kılar. 1964-65'te çalıkuşu oyununun unutulmaz oyuncusu olur. 1978 yılında tiyatro sahnelerini de bırakır ama dublaj hep devam eder. Son yıllarda tv dizilerinde de rol almaya başlar. Üç yıl kadar radyoda reklam spikerliği de yaptı.

İstanbul Belediyesi Şehir Tiyatrosu'ndan emekli oldu.

HABERLER Jeyan Mahfi Tözüm ile ilgili tüm haberlere, sabah.com.tr’ye eklenen son dakika haber ve gelişmelerine 7/24 bu başlık altından ulaşabilirsiniz. Toplam 01 Jeyan Mahfi Tözüm haberi sayfamızda bulunuyor.
SON DAKİKA