Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Karadeniz'in ilk insanları burada yaşadı

Milattan önce insanların yaşadığı belirlenen Tekkeköy Mağaralı, Tekkeköy Belediyesi tarafından turizme açıldı. Belediye Başkanı Tekin "Bölgeyi, vadinin tamamını kapsayacak projelerle dünyaya tanıtacağız" dedi

Giriş Tarihi: 19.2.2013
Karadeniz'in ilk insan yerleşkesi olarak kabul edilen Tekkeköy mağaralarında turizm patlaması yaşanacak. Paleolitik ve Kalkolitik döneme (MÖ. 10.000 ila MÖ. 600.000 yıllarında) ait ilk yaşam izlerinin görüldüğü bu mağaralar Tekkeköy Belediyesi tarafından yapılan çalışmalarla turizm hizmetine açıldı. Tekkeköy Mağaraları'nda ilk ve tek arkeolojik kazı çalışması 1941'de Ankara Üniversitesi Dil Tarih-Coğrafya Fakültesi'nden o zamanın öğretim üyesi Prof. Dr. Kılıç Kökten başkanlığında Tahsin ve Nimet Özgüç'ten oluşan bir heyet tarafından yapıldı. Bir ay süren kazılar sonucunda, Paleolitik Çağ, Mezolitik Çağ, Tunç Çağı'na ait buluntular ortaya çıkarıldı. Çınarlık ve Fındıcak vadilerinin kesiştiği yerde bulunan ve her iki vadiye de hakim olan ve halk tarafından da Delikli Kaya olarak adlandırılan yerin Frig Kalesi olduğu bilim adamlarının incelenmesiyle tespit edildi. Tekkeköy Belediyesi tarafından koruma altına alınan Tekkeköy Mağaraları ve çevresi, Tekkeköy Arkeoloji Vadisi adı altında turizm bölgesi olarak planlandı. 26 bin metrekare alanın kamulaştırıldığı Tekkeköy Arkeoloji Vadisi'nde müzeden gezi parkurlarına, seyir teraslarından piknik alanlarına, heykellere bir çok mekan ve alan yer alacak. Dünya'nın en eski yerleşim yeri olan Tekkeköy Mağaraları'nı çok önemsediklerini ifade eden Belediye Başkanı Hayati Tekin, "Tekkeköy Mağaraları, dünyanın en eski yerleşim yerleri arasında yer alıyor. Karadeniz Bölgesi'nin ilk insan yerleşkesi olan bölgeyi korumaya alıp, vadinin tamamını içine alacak bir şekilde projeler hazırlayarak dünyaya tanıtılmasını amaçlıyoruz" dedi. Bölgede 26 bin metre kare alanı kamulaştırdıklarını da vurgulayan Başkan Tekin, "Kamulaştırılan alan içinde bulunan evler istimlak edildi. Proje kapsamında var olan evlerden üç tanesi koruma kurulu tarafından tescillendi ve dönem müzeleri yapmak üzere restore edilmesi için gerekli resmi işlemler başlatıldı. Yakında tescillenen evlerde döneme uygun restorasyon çalışmaları yapılarak dönem müzeleri şeklinde içerisinde çeşitli materyaller sergilenecek. Projede öncelikli amaçlarının bölgenin korunması olduğunu belirten Hayati Tekin, "Proje kapsamında ziyaretçiler için yaya ve atlarla gezi parkurları, seyir terasları, piknik alanı, kafe-restorant, hediyelik eşya reyonları ve promosyon merkezi, seramik atölyesi, satış ve uygulama yeri, takı tasarım atölyesi vb gibi mekan ve alanlar planlanmakta. Müzelerde dönemlerine göre o zamanın yaşamını simgeleyen ve anlatan imitasyon eşyalar, avlanma aletleri vb. malzemeler sergilenecek. Ayrıca resimlendirme panoları ve dönem heykelleri ile de canlandırmalar yapılacak. Açık hava alanlarında dönemi anlatan heykeller yer alacak" dedi.

DOĞDUĞU EVLE BİRE BİR
Mustafa Kemal Atatürk'ün Selanik'te doğduğu evin bire bir aynısı Tekkeköy ilçesinde bulunuyor. 2006'da yapılan müze ev her yıl binlerce yerli ve yabancı turist tarafından ziyaret ediliyor. Tüm ziyaretçilerin ücretsiz gezdiği müze evde, hediyelik eşya reyonları, Atatürk ile ilgili dokümanlar, kitapların olduğu kütüphane, Atatürk'ün doğduğu oda ve giydiği farklı kıyafetlerden örnekler bulunuyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Karadeniz'in ilk insanları burada yaşadı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN