Yalancı bahar arıcıların yüzünü güldürdü

'da geçen yıl etkili olan kar ve soğuktan büyük ölçüde zarar gören arıcıların yüzü, bu yıl kış ortasında uzun süredir devam eden yalancı baharla birlikte yeniden güldü.

Giriş Tarihi: 25.2.2013 11:31
Güneşli ve sıcak hava nedeniyle erkenden açan çiçeklerden polen ve bal getiren arı kolonileri bal mevsimi gelmeden güçlendi. Kabadüz ilçesinde arıcılıkla geçimini sağlayan arıcı Recep Bıyık, bu yıl ki bal mevsiminden umutlu olduklarını söyledi.

Geçen yıl bu zamanlarda kovanların metrelerce karın altında olduğunu hatırlatan arıcı Recep Bıyık, 'O günlerde soğuklar nedeniyle arılar ölmüş, birçok arıcı büyük ölçüde zarar gördü. Bu yıl kış olmadı. Yalancı baharla erik, taflan, papatya ve sakarca çiçeklerini erkenden açtı. Arılarımız bu çiçeklerden taşıdığı polen ve bal ile güçlendi' dedi.

Erken gelen baharla arıların ölmediğinin altını çizen Bıyık, '160 kovan arım var. Erkenden açan çiçekler sayesinde arı kolonilerimin her birisi 8-9 çerçeve oldu. Şimdiden her kovanda 5 çerçeve yavru arı var. Bu yılki bal sezonundan umutluyum' diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yalancı bahar arıcıların yüzünü güldürdü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN