kurtarma operasyonu

Giriş Tarihi: 6.11.2013 11:23

Çitlere takılan yavru , yetkililer tarafından kurtarıldı.

Cide ilçesine bağlı Çukurçal köyünde çit bağına mahsur kalan yavru , görevlileri tarafından kurtarıldı. Aç kalan yavru ayı Çukurçal köyü bir tarlaya girmeye çalışırken çit bağına takıldı. Çitte mahsur kalan yavru ayıyı gören köy muhtarı Ahmet Savdıç yetkililere haber verdi. Ayıyı kurtarmak için 10 kişiden oluşan ekip harekete geçti Orman ve Su İşleri Bakanlığı 10. Bölge Müdürlüğü İl Şube Müdürlüğü'ne bağlı orman mühendislerinin de yer aldığı ekibe, Veteriner Hekim İhsan Özbay da destek verdi.Çit bağına takılan hayvan önce uyuşturucu iğne ile bayıltılmaya çalışıldı.

İlk atılan iğnenin etkisi göstermemesi üzerine uyuşturucunu dozu arttırıldı.1, 5 yaşında ve dişi olduğu tahmin edilen ayının bayılması üzerine takılı kaldığı bağ kesildi. Veteriner Hekim İhsan Özbay tarafından sağlık kontrolleri yapılan baygın yavru ayı, ormanlık alana götürülüp bırakıldı.
Kastamonu İl Şube Müdürlüğü'nde Av Koruma Ekip Başkanı Ahmet Çarklı, köy muhtarı tarafından kendilerine gelen bir ihbar üzerine ekip olarak olay yerine gittiklerini belirterek, 'Tarlanın etrafından çevrili çit bağına dolaşmış vaziyette 1,5 yaşlarında olduğunu tahmin ettiğimiz bir ayıya rast geldik. Veteriner hekim kontrolünde ayıyı ilk önce uyuşturucu iğne ile uyuşturup ardından dolaşmış olduğu çit bağından kurtarıp doğaya salıverdik' dedi.

Yavru ayının köy yakınlarında bulunan tarlaya aç kaldığı için indiğini düşündüklerini ifade eden Çarklı, ayının tarlada kendisine yiyecek ararken çit bağına dolaştığını tespit ettiklerini kaydetti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ayı kurtarma operasyonu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN