Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tedavisi tamamlanan kızıl akbaba doğaya salındı

'da 10 gün önce hasta halde bulunan ve uçamayan kızıl akbaba, tedavisinin ardından doğaya bırakıldı.

Giriş Tarihi: 28.11.2013 11:39
'da hasta halde bulunan ve uçamayan kızıl akbaba tedavisinin ardından doğaya salındı.Tuzluca ilçesi Devlet Avlağı sınırlarında 10 gün önce yorgun ve hasta halde bulunan kızıl akbaba, Orman ve Su İşleri Şube Müdürlüğü ekiplerince tedavi altına alındı.

Kızıl akbaba tedavisinin ardından Orman ve Su İşleri Şube Müdürü Mete Türkoğlu ve Kuzey Doğa Derneği Başkanı Çağan Hakkı Şekercioğlu tarafından, Tuzluca belediye çöplüğü mevkisinde yaban hayatının uygun olduğu bölgeye bırakıldı.

Orman ve Su İşleri Şube Müdürü Türkoğlu, gazetecilere yaptığı açıklamada, kızıl akbabaların kentte özellikle Tuzluca çöplüğüne sık sık
uğradıklarını belirtti.

Bu tür etçil hayvanların bölgenin birçok yerinde bulunmadıklarını ifade eden Türkoğlu, "Belli başlı yerlerde dolaşırlar. Bu kızıl akbaba da avlanmak için geldiği Tuzluca ilçesi Devlet Avlağı sınırlarında yorgun düşmüş ve hastalanmış. Veteriner kontrolünde yapılan tetkikler sonucu tedaviye cevap verdi. Kızıl akbaba çok özel bir yırtıcı. Bundan dolayı belirli alanlarda dolaşır. İnsanlardan uzak alanlarda yaşarlar. Bu akbaba besininin büyük kısmını çöplük alanlarda buluyor. Bundan dolayı çöplüğe yakın yerde tekrar doğaya bıraktık."

Türkoğlu, vatandaşların bu tür hayvanlara sahip çıkması gerektiğini de sözlerine ekledi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tedavisi tamamlanan kızıl akbaba doğaya salındı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN