Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'ta itfaiye müdürlüğü baca temizliği konusunda vatandaşları uyardı

belediye Başkanlığı İtfaiye Müdürlüğü, vatandaşlara, 'bacaları temizllettirin' uyarısında bulundu.

Giriş Tarihi: 2.12.2013 16:23
Katı yakıt ve doğalgaz ve diğer yakıt atıklarının hava çıkış noktası olan bacaların temizliği için kış aylarında yoğun taleple karşılaştıklarını belirten İtfaiye Müdürü Nejdet Civan; 'Baca yangınlarına karşı mutlaka bacalarınızı temizletmeyi ve kontrol ettirmeyi unutmayın. Karbonmonoksit zehirlenmeleri ve kış aylarında çıkan yangınların önemli bir bölümü bacaların tıkanması sonucu meydana geliyor' dedi.

Baca yangınlarının genellikle alt katlarında lokanta, pastane gibi işyerleri bulunan binalarda meydana geldiğine dikkat çeken Civan; 'Baca içerisinde oluşan yağ atıkları, ziftler ve kurumlaşmalar gerek sobaların gerekse ticari işletmelerin ocaklarının alevli bir şekilde yakılmasıyla tutuşarak alev almakta ve baca yangınları meydana gelmektedir. İhmal edilen bu tabakalar, baca içerisinde bir petrol ürünü gibi tehlike oluşturmaktadır. Tutuşma sonucu baca kanalı boyunca uzayan alev çatıya ulaşarak, buranın da tamamen yanmasına sebep olur. Küçücük bir alev, büyük bir yangına sebep olabilir' diye konuştu.

Baca yangınlarından korunmanın tek yolunun sanayi işletmelerinde 3.5 ayda, daire ve apartmanlarda ise yılda en az bir kere bacaların temizletilmesi olduğunu anlatan Civan, bacaların normal soba, doğalgaz ya da katı yakıtlı olmasının fark etmediğini, vatandaşların bacalarını mutlaka yılda bir defa temizletmeleri gerektiğini kaydeddi.
Vatandaşların kendi yöntemleriyle bacaya bir şey dökerek, yakarak, içeriye bir ağırlık uzatarak bacayı açmaya çalıştıklarını, bu yöntemlerin yanlış olduğunu hatırlatan Nejdet Civan, bacaların temizlenmesi için İtfaiye Müdürlüğü'ne gelerek randevu alınması gerektiğini belirtti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kars'ta itfaiye müdürlüğü baca temizliği konusunda vatandaşları uyardı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN