Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Arpaçay'da kedi ve köpeklere kuduz aşısı yapılıyor

Kars'ın Arpaçay İlçesi'nde Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından tüm köy ve mahallelerde bulunan sahipli ve sahipsiz kedi ile köpekler için 'Kuduz Aşılama Kampanyası' başlatıldı.

Giriş Tarihi: 10.6.2014 17:40
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü'nce başlatılan Aşılama Kampanyası çalışmalarında 183 kedi ve köpeğe kuduz aşısı yapıldı. Aşılamalar sonrası hastalık ve tehlikeleri hakkında uzman personeller tarafından hayvan sahiplerine bilgiler verilerek, kuduz hastalığı konusunda hazırlanan bilgilendirme broşürleri ve hayvan sağlık karneleri hayvan sahiplerine teslim edildi.

Konuyla ilgili açıklama yapan İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Muzaffer Özdemir, kuduz hastalığının hayvanlarda görülen virüs kaynaklı, hayvanlar tarafından ısırılma ve tırmalanma gibi nedenlerle insanlara geçen, ölümlere sebebiyet veren bir hastalık olduğunu söyledi.
Özdemir, evcil kedi, köpek gibi hayvanlardan insanlara bulaşabildiği gibi vahşi doğada yaşayan tilki, çakal gibi etçil hayvanlar tarafından da kuduzun bulaşabileceğini ifade etti.

Muzaffer Özdemir, 'Kuduz hastalığına karşı vahşi hayvanların aşılanması mümkün değil. Vahşi hayvanlarla temas olasılığı bulunan evcil hayvanların aşılanması elzemdir. Zira evcil köpeklerin arazi şartlarında olası kuduz hastalığı taşıyan vahşi hayvanlarla karşılaşması durumu çok sık yaşanıyor. Yapılan Aşılama Kampanyası ile evcil hayvanların hastalığa yakalanmasının ve aynı zamanda temasta bulunan insanların zarar görmesinin engellenmesini sağlıyoruz' dedi.

Arpaçay Kaymakamı Faruk Erdem ise kuduz hastalığının oldukça riskli ve tehlikeli sonuçları olduğundan kampanya süresince ya da kampanya sonrasında vatandaşların sahipli veya sahipsiz kedi veya köpeklerde kuduz belirtileri görmeleri durumunda vakit geçirmeksizin İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü'ne başvurmaları konusunda vatandaşları uyardı.
Erdem, kampanyanın tüm mahalle ve köyler tamamlanıncaya kadar süreceğini, evcil olan tüm kedi ve köpeklerin vatandaşların da yardımıyla aşılanmasının yapılacağını açıkladı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Arpaçay'da kedi ve köpeklere kuduz aşısı yapılıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN