Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Konya'ya akıllı trafik sistemi

Konya Büyükşehir, ilk kez önemli kavşaklarda oluşan yoğunluğu azaltmak için Akıllı Trafik Sistemi uygulamasını hayata geçirdi

Trafikte akıllı dönem… Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Akıllı Trafik Sistemi'nde kavşaklara kurulan kameraların trafik ışıklarını tamamen araç yoğunluğuna göre yönettiğini belirtti. Akyürek, 32 kavşaktaki uygulamanın sabit bir ışık sistemi değil, yoğunluğa göre ayarlanan bir sistem oluşturulduğunu söyledi.

FİBER OPTİK ŞART

Konya Büyükşehir Belediyesi Merkezi Trafik İşletim Sistemi (METİS) biriminde incelemelerde bulunan Tahir Akyürek, fiber optik kablo altyapısı bulunan tüm kavşakların bu birimden canlı olarak izlendiğini dile getirdi. Türkiye'de ilk kez uygulamaya koydukları Akıllı Trafik Sistemi'ni de bu birimden takip ettiklerini vurgulayan Akyürek, sistemin faydalarını yoğun kavşaklarda gördüklerini vurguladı.

SÜRE KISALIYOR

Başkan Akyürek, Türkiye'de ilk olan bu sistem sayesinde İhsaniye Kavşağı'nda ortalama bekleme süresinin yüzde 22 ile 30 arasında azaldığını anlatarak, uygulamanın diğer şehirlere örnek olduğunu söyledi. Kavşak kollarındaki araç sayılarını tespit eden sistem, trafik ışıklarını tamamen araç yoğunluğuna bağlı olarak yönetiyor. En yoğun olan yöne, daha uzun süre ile yeşil ışık yakılmasını sağlayan sistem sayesinde kavşak genelinde araçların ortalama bekleme süresi en aza indiriliyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Konya'ya akıllı trafik sistemi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN