UĞUR ÖZTEKE: KOP, Konya'nın değil Türkiye'nin ışığı olabilir

Giriş Tarihi: 5.6.2013
Konya merkez olmak üzere önce Orta Anadolu Bölgesi'nin, daha sonra da ülkenin tarım sektöründen enerji sektörüne kadar tüm stratejik alanlarında, 1 numara olmaya aday kurumu KOP, sessiz ama örnek çalışmalarıyla hedefe kilitlenmiş durumda. Konya kamuoyu hâlâ bu dev stratejik kurumun büyüklüğünün farkında değil. Kamuoyu bırakın bu işin büyüklüğünü çok acıdır anlam ve önemini bile tam olarak kavramış değil.
KOP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı'ın başında; çalışkan, ufuklu, düzgün, dürüst ve idealist hoca Prof.
Mehmet Babaoğlu
, bir elin parmakları kadar az sayıdaki isimle çok önemli adımlar atıyorlar.
Şehir ve bölge halkı da ne yazık ki KOP'u sadece tarım olarak algılıyor.
Oysa Babaoğlu Hoca'nın sadece KOP kapsamındaki ulaştırma projesine bir göz atsanız sadece ulaşım ile neler yapabileceğimizi, nerelere gidebileceğimizi görürüz. Bölge, ulaştırma ve lojistik alt yapısı ile enerjide dünyanın devi olup tüm ekonomik faaliyetlerin önünü açacak. Ulaştırma dosyasının sadece ön kapağına biz şöyle bir göz attık.
Demiryolunda insan ve yük taşımacılığından, karayolları ile havayolları taşımacılığının modernize edilmesi ile bölge Türkiye'nin en önemli kavşak noktası haline gelecek.
Ulaştırma alt yapısının tamamlanması ile sanayi alt yapısı da harekete geçecek.
Sanayileşme alt yapısının harekete geçmesi ile de Organize Sanayi Bölgeleri hareketlenecek. Konya'daki ve bölgedeki OSB'lerin inşaat çalışmalarının tamamlanmasının ardından İç Anadolu sanayisi, Marmara bölgesinden sonra Türkiye'nin ikinci sanayi bölgesi olacak. Prof. Babaoğlu'nun KOP Eylem Planı Sanayileşme ve ulaştırma çalışmasında sanayileşme beraberinde özel ekonomi bölgelerini model haline getirecek.
Hep bir "sanayi şehri" olmakla övünen Konya ve Konya sanayicisi için özel ekonomi bölgeleri ile gerçek anlamda bu sanayi şehri olma unvanına sahip olabilir. İşte şehri yöneten yöneticiler ile bölgenin önemli sivil toplum kuruluşları Ticaret Odaları, Sanayi Odaları, Ticaret Borsaları gibi kuruluşlar bu alanda kenetlenmeli.
Müthiş bir çalışma performansına rağmen siyasilerimiz de bu dosyalara parmaklarının ucu ile dokunuyorlar. Bu noktada KOP'a en büyük destek Vali Aydın Nezih Doğan'dan geliyor. Konya için enerjide sadece bir ilçemizi mesela Karapınar'a baktığımız zaman Karapınar 10 yıl sonra tanınamayacak bir seviyeye gelecek. Bu ekonomik sıçramaya Karapınarlılar bile inanamayacak ve biz rüya mı görüyoruz diye kendilerini çimdikleyecekler.
***
Tarım, ulaştırma, sanayi, enerji gibi ciddi ve dev projelerden biraz alt sektörlere inelim ve şehrin sporuyla ilgili kısaca bir değerlendirme yapalım. Konyaspor, yöneticilerinin bile kendisine inanmadığı sezonun sonunda mutlu sona erdi. Takım şampiyon oldu.
Konya ve Konyaspor için gerçek şimdi başlıyor. Transfer öncesi Konyaspor yönetimi kendisini yenilemeyi düşünüyor. En doğru karar da bu olur.
Tabii bunun içinde Konyaspor yönetiminden önce Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek'in işe el atması gerekiyor. Çünkü önümüzdeki yerel seçimleri de düşündüğümüz zaman top şimdi Tahir Başkan'ın elleri arasında.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
UĞUR ÖZTEKE: KOP, Konya'nın değil Türkiye'nin ışığı olabilir
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN