Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sarıçal Mağarası turizme açılacak

Giriş Tarihi: 21.8.2013

Yenice Köyü'ndeki Sarıçal Mağarası koruma altına alınacak. 337 metre uzunluğundaki mağaranın turizme kazandırılması planlanıyor

Polatlı'ya bağlı Yenice Köyü'nde bulunan Sarıçal Mağarası koruma altına alınıyor. Doğal güzellikleri bulunan mağara turizme kazandırılacak. Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Hassas Alanlar Dairesi Başkanı Ramazan Dikyar, Orman ve Su İşleri Bakanlığı 9. Bölge Müdürü Erdem Karaağaç, Polatlı Belediye Başkanı Yakup Çelik ve Yenice köyü muhtarı Mehmet Bircan mağarada incelemelerde bulundu. Ramazan Dikyar, Polatlı'nın, Sakarya Meydan Muharebesi ve Gordion gibi tarihi mekanlarıyla önemli bir tarihi değeri barındırdığını, tabiat varlıklarıyla 3'üncü bir Tarihi Milli Park olabilecek durumda olduğunu söyledi. Dikyar, "Şu anda diğer bakanlıklarımıza buranın tabiat anıtı olması için yazıları yazdık. Görüşleri bekliyoruz. Şimdi tarihi milli park diyoruz. Kaynak değeri olarak oldukça zengin bir yer" dedi.

Başvuru yapıldı
Erdem Karaağaç ise mağaranın 337 metre uzunluğunda eksi 4 metre yatay bir mağara olarak Ankara Bölgesi için önemli bir mağara olduğunu dile getirdi. Yakup Çelik, Ankara bölgesinde tabiat anıtı taşıyan önemli bir mağara olduğunu korumaya alınması için ilgili bakanlıklara başvuruların yapıldığını söyledi. Yenice Köyü Muhtarı Mehmet Bircan da mağarayı çocukluğundan itibaren bildiklerini, içinde sarkıt ve dikitlerin bulunduğunu ifade etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sarıçal Mağarası turizme açılacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN