Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Mehmet FİDAN: Aday adayları nerede?

Giriş Tarihi: 18.9.2013
Ülke olarak henüz havasına giremesek de yerel seçimlere 6 aylık bir süre kaldı. Suriye, Mısır, Gezi olayları derken; ne siyasi partiler ne de aday adayları şöyle tadını çıkara çıkara yerel seçimlere hazırlanabiliyor.
Dünya konjonktüründeki gelişmelerin Türkiye'deki yerel seçimlere nasıl yansıyacağı şimdilik merak konusu. Hem avantajlar var hem de dezavantajlar. Yalnız aday adayları çok iyi bilmeli ki en önemli nokta 'medeni cesaret' dediğimiz olgu.
Hepimiz biliriz.
Türk Milleti olarak 'son dakikacı' bir yapımız var. Çoğu zaman ya bir davet bekleriz ya da etrafımızdakilerin bizi pohpohlayarak ön plana çıkarmasını...
İlkokulda 'parmak kaldırmaya çekinen' öğrenciler şimdilerde de ortalarda görünmüyor. İşin ucu 'rezillik ile vezirlik' dengesinde algılanabiliyor.
Hâlbuki azıcık risk yönetimi deneyimimiz olsa durum çok daha farklı gelişecek.
Evet, Anadolu'da vakur ve samimiyet ön plandadır. Lakin 'ağır ol molla desinler' tabiri geçtiğimiz yüzyılla birlikte tarihin tozlu sayfalarında kaldı.
Yerel Seçimlerde aday adayı olmayı düşünenler varsa biran evvel ortaya çıkmalı.
Gerçekten projeleri varsa ve bunları halka anlatmalı. Bu konuda profesyonel anlamda destek alarak uzunca bir zamandır sürdürülen anket çalışmalarında ön plana çıkmalı.
Kalburüstü partiler farklı stratejiler üzerinden aday adayı belirliyor. Medyadan gözlemlediğimiz ölçüde aday adayı belirlemede ince eleyip sık dokuyan ülke bazında teveccühün daha fazla olduğu iktidar partisi. CHP'de kısır çekişmeler devam ediyor. MHP sessiz ve derinden ilerliyor. BDP de ise 2009'dan farklı bir şey görünmüyor.
AK Parti düzenli olarak yaptırdığı anketleri son olarak müşahit yoklaması ile neticelendirecek. 5 yıllık süreçte başarılı olan başkanlar yoluna devam edecek.
Az çalışanların yerine ise taze kanlar bulunacak.
AK Parti kıyı şeridini almak istiyor.
İç kesimlerde seçmen kitlesinden kaynaklı olarak daha rahat görünüyor.
Anadolu'nun çeşitli şehirlerinde sürekli halkla irtibat halindeyiz. Vatandaşın gözüyle partiler cenahında genel durum neredeyse böyle. Seçimlere 6 ay kala bir ilerleyiş var. Lakin kaplumbağa hızında...
Böyle giderse atı ilk alan Üsküdar'ı geçecek!
Konya'da son durum ne?
Konya'da siyaset gelenekçi yapıyla ilerliyor. Genelde Büyükşehir ve 3 merkez ilçede vatandaşın eğilimi aynı partiden yana oluyor. Son 4-5 yerel seçime baktığımızda bunu rahatça görebiliriz. Bu durum parti içi kısır çekişmelere ve ortaya çıkmaktansa 'ortada olma' siyasetine sebep oluyor.
Görünen o ki Konya'da mevcut başkan adaylarının çoğu yine mevkilerini korumak için ortaya çıkacaklar. Büyükşehir nezdinde ülke genelinde parmakla gösterilen birkaç şehirden biri Konya.
Merkez ilçe belediyelerde ise birkaçında değişiklik bekleniyor.
Önümüzdeki günlerde yerel siyaset biraz daha ısınacak.
Son bir tespit: Bu yerel seçimler 'sosyal medya' savaşlarının gölgesinde geçecek.
Türkiye adına bir ilk bu. Enteresan günler bizleri bekliyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mehmet FİDAN: Aday adayları nerede?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN