'deki üzüm bağlarında kış hazırlığı başladı

Giriş Tarihi: 24.10.2013 13:29

'deki üzüm bağlarında kış hazırlıkları ve bakımının yapılması gerektiği bildirildi.

İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, Kırıkkale'de 13 bin 22 dekar bağ alanı mevcut olup bunun çoğunluğunun 7 bin 365 dekar ile Delice ilçesindeki arazilerde olduğu kaydedildi.

İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Recep Kırbaş, her geçen yıl daha da artış gösteren bağcılık konusunda hastalık ve zararlılarla mücadelenin önemine değinerek çiftçilerin başarılı bir yetiştiricilik yapabilmeleri için il ve ilçe müdürlüklerinde görev yapan teknik elemanlardan mutlaka faydalanmaları gerektiğini belirtti.

Kış hazırlıklarının başladığını ve çiftçilerin mücadelede geç kalmamaları konusunda çeşitli önerilerde bulunan Ziraat Mühendisi Şenol Erkol, "Bağ alanlarında kış hazırlığı bağ bozumundan sonra başlar. En önemli mücadele bağ yapraklarını, gazellerini ve artıklarını bağ alanlarından uzaklaştırarak yok etmekle başlar. Çünkü yere düşen yapraklar hastalık taşıyabilir. Bağ alanlarından yapraklar, artıklar uzaklaştırılmazsa mantari hastalıkların kışlamasına ve yeni sezonda kolayca bağların hastalanmasına neden olur. Yere dökülen yapraklar bazı çiftçilerimiz tarafından toprağa karıştırılmaktadır verimi artıracağını söylemektedirler.

Ancak bu düşünceleri yanlıştır, toprağa karıştırmakta bağ alanlarında hastalığın kışlamasına neden olur. Bu sebeple bağ yapraklarının çoğu yada tamamı döküldükten sonra mutlaka çiftçilerimizin yüzde 2'lik Bordo Bulamacı ile bağlarını ilaçlaması gerekmektedir. Bordo bulamacı bağlarda oluşan mantari hastalıkları özellikle bağlarda ölü kol, bağ antraknozu ve bağ mildiyösü hastalıklarını önlemek amacıyla kullanılan etkin ve ekonomik bir mücadele ilacıdır. Ayrıca bağ aralarının çapalanarak toprağı kabartmak suretiyle havalandırılması ve yanmış ahır gübresi atılarak toprağa karıştırılması gerekmektedir. Böylece bağlarımız yeni sezona hazır olacaktır ve yapılan bu kış mücadelesiyle birlikte mutlak suretle mantari hastalıklar azalacaktır" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kırıkkale'deki üzüm bağlarında kış hazırlığı başladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN