Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türk dünyas Nigde'de bulusuyor

Giriş Tarihi: 13.3.2014

Niğde Üniversitesi'nde düzenlenecek olan "I. Uluslararası Türk Dünyası Araştırmaları Sempozyumu", Türk dünyası üzerine araştırma yapan 400 bilim insanını buluşturacak

Son yıllarda gösterdigi büyük degisim ve gelisim atagı ile dikkatleri üzerine çeken Nigde Üniversitesi, Türk dünyasını bir araya getirecek bir sempozyuma ev sahipligi yapmaya hazırlanıyor. Spor, sanat ve kültürel alanda çok sayıda etkinlik düzenleyerek kentin sosyal hayatını canlandıran üniversite, gerçeklestirdigi ulusal ve uluslararası bilimsel etkinliklerle de dikkat çekiyor. Nigde Üniversitesi bu kapsamda Kazakistan Devlet Kızlar Pedagoji Üniversitesi ve Rusya Federasyonu M. Akmulla Baskurt Devlet Pedagoji Üniversitesi isbirligi ile18-21 Mart arasında "I. Uluslararası Türk Dünyası Arastırmaları Sempozyumu"na ev sahipligi yapacak.

817 BİLDİRİ SUNULDU

Kasgarlı Mahmut Uygur-Çin Arastırmaları Merkezi tarafından organize edilen sempozyuma Türk cumhuriyetlerinin yanı sıra ABD, Almanya, Italya, Çin, Japonya, Rusya, Iran, Arnavutluk, Mogolistan, Ukrayna, Afganistan, Makedonya, Ürdün, Kosova'nın da yer aldıgı 20 ülkeden Türk dünyası üzerine bilimsel çalısma ve arastırma yapan çok sayıda bilim insanı katılacak. Sempozyuma akademisyenler tarafından toplam 817 bildiri gönderildigini belirten Nigde Üniveritesi Rektörü Prof. Dr. Adnan Görür "Yapılan degerlendirme sonucunda gönderilen 817 bildiriden 485 bildirinin sunulması uygun bulundu. Sempozyumda bildiriler Türkiye Türkçesi dâhil, diger Türk lehçeleri veya Ingilizce olarak sunulacak" dedi. Prof. Dr. Görür sunları söyledi: "Türk dünyasını ilgilendiren özellikle dil, edebiyat, egitim, tarih, sosyoloji, arkeoloji, sanat tarihi, uluslararası iliskiler ve iletisim konularının tartısılacagı sempozyumda, uygun olanların ortak projelere dönüstürülmesi amaçlanıyor. Türk dünyası üzerine arastırma yapan akademisyen ve arastırmacıları bir araya getirme özelligi de tasıyacak olan sempozyum bilgi üretimine katkı saglayacak ve yeni bakıs açıları sunacak."

400 BİLİM İNSANI GELİYOR

I. Uluslararası Türk Dünyası Arastırmaları Sempozyumu kapsamında Nigde, yurt dısından 300, yurt içinden 100 olmak üzere yaklasık 400 bilim insanını agırlayacak. Sempozyumun son gününde katılımcılar için Nigde ve Kapadokya Bölgesi'nin tarihi ve turistik yerlerini kapsayan bir gezi gerçeklestirilecek. Sempozyum çerçevesinde ayrıca 18 Mart aksamı Konya Türk Tasavvuf Toplulugu konser ve gösterisi,19 Mart aksamı Kazak Kızlar Pedagoji Üniversitesi Halk Dansları Toplulugu gösterisi ve 20 Mart aksamı Nigde Üniversitesi tarafından organize edilen Halk oyunları gösterisi ve konseri gerçeklestirilecek. Sempozyumun ikincisinin Kazakistan'da, üçüncüsünün de Rusya Federasyonu'nda düzenlenmesi planlanıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türk dünyas Nigde'de bulusuyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN