Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Erciyesli turizmciler teşvikten umutlu

Giriş Tarihi: 6.3.2016
Erciyesli turizmciler teşvikten umutlu

Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından açıklanan '2016 Turizm Eylem Planı' Kayseri'de turizm sektörünü umutlandırdı. Turizmciler beklentilerini SABAH'a anlattı

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun açıkladığı '2016 Turizm Eylem Planı'nı değerlendiren Kayserili turizmciler bu yıl rahat bir nefes alabileceklerini belirtti. Turizmciler açıklanan paketLe 225 milyon TL hibe desteği sağlanacağını ve 288 milyon TL'lik ödemenin de ertelenmesinin umut verici olduğunu dile getirdi. Geçtiğimiz hafta Kayseri'ye gelen Turizm Bakanı Mahir Ünal da sektör temsilcileri ile görüşerek teşvik paketinin detaylarını anlattı. Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal ile Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik'i ziyaret etti. Ziyaretinde Kayseri'nin kendisini her zaman enerjisi ile heyecanlandırdığını belirten Bakan Ünal, Kayseri'nin bir başarı hikayesi olduğunu söyledi. Bakan Ünal,Turizm Teşvik paketinin turizmcilere bir nebzede olsa zararlarını karşılayacaktır dedi.İnşallah turizm sezonuna terör olayları biter,Turizm sektörü daha önceki yıllarda olduğu gibi Türkiye nin önemli gelir kapısı olacak diye Bakan Mahir Ünal, "Her zaman turizmcilerimizin yanındayız" ifadesini kullandı. Ziyarette Bakan Ünal'a Kayseri ile ilgili bir sunum yapan Başkan Mustafa Çelik, kültür ve turizm alanında yapılan ve yapılacak olan yatırımlar hakkında bilgi verdi. Kültür Yolu çerçevesinde yapılan yatırımları anlatan ve bu yatırımlara büyük önem verdiklerini ifade eden Başkan Çelik, Kayseri'deki kültür varlıklar, Erciyes Kış Turizm Merkezi ve Kapadokya üçlüsü ile Kayseri'yi bir turizm şehri yapmak istediklerini belirtti. Kültür Yolu projesinin kapsamını genişlettiklerini vurgulayan Başkan Çelik, "Kiçikapı'daki kiliseyi 24 saat açık Şehir Kütüphanesi haline getiriyoruz. Bunun yanı sıra Yoğunburç ve Han Cami arasına 'Kümbet' konulu minyatür park yapacağız. Ayrıca Kayseri Mahallesi ikinci etap restorasyon çalışmalarına başlıyoruz" dedi. Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik açıklamalarının ardından dış kalenin restorasyonu, Erciyes'e yapılacak kongre merkezi ve tanıtım grubu çalışmalarına Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan destek beklediklerini belirtti. Büyükşehir Belediyesi'nin projeleri ile yakından ilgilenen Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal da Kayseri'nin enerjisinden her zaman heyecan duyduğunu söyledi. Kayseri'nin bir başarı hikayesi olduğu nu vurgulayan Bakan Ünal, Gaziantep ve Kahramanmaraş'ın Kayseri'yi takip eden iller olduğunu dile getirdi.

Turizmde hedef potansiyeli artırmak

Kültür ve Turizm Bakanlığımız tarafından "teşvik paketi" yayınlanması turizmcileri sevindirdi. Kayseri'de son olarak yapılan Dünya Snowboard PGS Kayak Yarışması bile tanıtımda etkili olmuştur. Artık top turizm sektöründedir.

Dağ yatırımcılarına destek sağlanmalı

Ülkemizde 3-4 ay gibi kısa bir sezonu içine alan kış turizmini canlandırmak için kamu desteğinin sağlanması lazım. Türkiye'nin dağlarında otel, mekanik tesis gibi sahalarda yatırım yapmak isteyenler 6. kademe teşvik uygulamasından faydalandırılmalı. Dağ yatırımcılarına vergi, KDV, SGK primi gibi konularda destek sağlanmalı.

Kayak otelleri sorunlarla boğuşuyor

Özellikle vurgulamak istediğim şey Türkiye'deki tüm kayak tesisi otellerinin de teşvik kapsamına alınması. Kayak merkezlerinde tüm yıl açık olan kayak otelleri sorunlarla boğuşmakta. Doğrudan hibe para şeklinde olmasa da kamu grupları eğitim programları ve kampları, yazın personel sigortaları ve SGK primlerinin teşvik kapsamına alınması sağlanmalı.

SGK primlerinde destek bekliyoruz

Sektörün içinde bulunduğu durum dikkate alınarak 2016'da otellerin ödeyecekleri vergilerin ya da KDV oranının, konaklamada olduğu gibi, yiyecek ve içecek hizmetlerinde de yüzde 8'e indirilmesi bize rahat nefes aldıracak. SGK primlerinde İŞKUR veya hazine tarafından yüzde 50 destek verilmesi birincil talebimizdir.

Turizmimizin rekabet gücü yeniden artacak

'Turizm Acil Eylem Planı' kapsamında destek ve teşvik paketi çıkarılarak 1 Nisan-31 Mayıs arasında, A Grubu seyahat acentelerine uçuş başı 6 bin dolar katkı sağlanmıştır. Ayrıca kredi borçları ödemelerinde erteleme ve ucuz kredi imkanı sağlanması ile turizm sektörümüz yine rekabet gücü en yüksek ve dünyada en hızlı gelişen ve turizm gelirlerinden yüksek pay alma noktasına ulaşacaktır.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Erciyesli turizmciler teşvikten umutlu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN