Samsun'da Güney Kore rüzgarı

OMÜ'de, "Güney Kore Günü" etkinlikleri kapsamında konser düzenlendi. Yiyecek ve kıyafet tanıtımımın yapıldığı etkinlikte öğrenciler, Güney Koreli kadınların giydiği yöresel kıyafeti giymek için adeta birbiriyle yarıştı.

Giriş Tarihi: 21.11.2014 11:52
Samsun'da Güney Kore rüzgarı
Samsun'da, Güney Kore Cumhuriyeti'nin Ankara Büyükelçiliği tarafından "Güney Kore Günü" etkinlikleri kapsamında konser düzenlendi.

Ondokuz Mayıs Üniversitesi'nde (OMÜ) Kongre ve Kültür Merkezinde sahne alan Güney Koreli müzisyenler, geleneksel enstrümanlarıyla ülkelerine ait eserlerin yanı sıra "Üsküdar'a Gider İken" adlı şarkıyı da icra etti.

Güney Kore yiyecek ve kıyafetlerinin de tanıtıldığı etkinlikte öğrenciler, Güney Koreli kadınların giydiği yöresel kıyafet hanboku giymek için adeta birbirleriyle yarıştı. Konseri, Kore gazileri de takip etti.

"Türklerin ve Korelilerin ataları Orta Asya'dan gelmişti"

Etkinlik öncesinde basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Güney Kore Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği Müşteşarı Dong Woo Cho, Kore ve Türkiye'nin kardeş ülke olduğunu ancak iki ülke halkının pek birbirlerinin kültürlerini tanımadığına işaret etti.

Cho, şunları söyledi:

"Bu şekilde etkinliklerle Kore'nin kültürünü üniversiteli öğrencilere tanıtıyoruz. Kore'nin yöresel kıyafeti hanboku, yiyeceklerini ve çalgılarının tanıtımını yaptık. Hem Türklerin hem de Korelilerin ataları Orta Asya'dan gelmiştir. Yani Türkler Orta Asya'dan batıya doğru göç etmiş. Koreliler ise Moğolistan civarından doğuya doğru göç etmiştir. İki ülke kültürleri arasında benzerlikler var. Yiyeceklerde ve dilde benzerliklerimiz var. Dil olarak iki ülkenin dili, Ural-Altay dil grubu içinde yer almaktadır. Yani çok benzerlik durumu ortaya çıkıyor."

"Kore kültürü Japonya ve Çin'den farklıdır"


İki ülkenin insanın birbirini kardeş ülke olarak tanıdığını ancak kültürlerini pek fazla tanımadığını belirten Cho, "Kore kültürü Japonya ve Çin'den farklıdır. Bunun farklığını bu tür etkinliklerle gösteriyoruz. Kore'nin 2 bin yıllık kültürü vardır. Yani kendi öz kültürüne sahip. Tabiki Çin ve Japonya ile benzerlik gösteren kültür yapımız var ama dünyaya kendi Kore kültürünü gösteren bir yapıya da sahip bir ülkeyiz" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Samsun'da Güney Kore rüzgarı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN