'' ya çevrildi

Dünyanın en çok satan ve okunan kitaplarından olan ve bir çocuğun gözünden büyüklerin dünyasının anlatıldığı ""in çevrildiği diller arasına Osmanlı Türkçesi de eklendi.

Giriş Tarihi: 19.11.2015 14:46 Güncelleme Tarihi: 19.11.2015 14:55
'Küçük Prens' Osmanlıcaya çevrildi

Fransız yazar Antoine de Saint-Exupery tarafından kaleme alınan dünyanın en çok satan ve okunan kitaplarından olan , "Osmanlı Türkçesini öğrenmek isteyenler için teşvik edici olması amacıyla" bu dile çevrildi.

Dünyada Kongo dili "Alur", "Sardunyaca", Kuzey Arjantin'de 20 bin kişinin konuştuğu "Toba" dahil 250'den fazla dilde yayımlanan "Küçük Prens"in çevrildiği diller arasına bir yenisi daha eklendi.

Dünyaca ünlü kitabı ya çeviren, Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Doğan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Küçük Prens"in, dünyada çok satan ve okunan gözde, popüler bir kitap olduğunu anımsattı.

Kitabın Osmanlı Türkçesine çevirisini, son zamanlarda bu dile ilginin artması nedeniyle düşündüğünü anlatan Doğan, "Osmanlı Türkçesini öğrenmek isteyenler için teşvik edici bir metnin etkili ve yararlı olacağı" kanaatinden yola çıkarak bu işi üstlendiğini ifade etti.

Küçük Prens, hala en çok okunan kitaplar listesinin başında yer alıyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Küçük Prens' Osmanlıcaya çevrildi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN