Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çağdaş Sanat Fuarı kapılarını yarın açıyor

SABAH ve Daily Sabah’ın ana medya sponsoru olduğu Contemporary İstanbul Fuarı’na 20 ülkeden 70 galeri ve 520 sanatçı katılıyor. Fuar, 6 Kasım’a kadar gezilebilecek

Çağdaş Sanat Fuarı kapılarını yarın açıyor
Çağdaş sanatın en iyi örneklerini sanatseverlerle buluşturan Contemporary İstanbul Fuarı, yarın başlıyor. İstanbul Kongre Merkezi ve Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı'nda 11'incisi düzenlenecek ve 6 Kasım'a kadar sanatseverlere açık olacak fuar, SABAH gazetesi ve Daily Sabah'ın ana medya sponsorluğunda gerçekleştiriliyor.

11 YILDA BÜYÜK GELİŞİM
20 ülkeden 70 galeri ve 520 sanatçının bin 500'ü aşkın eserle katılacağı Contemporary İstanbul, birbirinden ilginç çağdaş sanat eserleriyle ziyaretçilerini bekliyor. Contemporary Istanbul, 11. yılında da Akbank'ın desteğiyle kapılarını açıyor. Türkiye'nin en kapsamlı uluslararası çağdaş sanat fuarı Contemporary İstanbul, 2006'da 40 ulusal ve 9 uluslararası olmak üzere 49 galeri ile yola çıktı. 11'inci yılını kutlayan Contemporary İstanbul'da 20 ülkeden 70 galeri ve 520 sanatçının bin 500'ü aşkın eseri sergilenecek.

600 BİN DOLARLIK ÇİFT BOYNUZ
Contemporary Istanbul Yönetim Kurulu Başkanı Ali Güreli, fuarın geldiği noktayı şöyle anlattı: "2005'te bizimle risk almaya gönüllü bir avuç galeri vardı. Bugün ise 520 sanatçıyı temsil eden, 20 ülkeden, 70 galeriyi ağırlamaktan gurur duyuyoruz. Gururla dile getirmek isterim ki Contemporary Istanbul bütün dünyadan sanatseverlerin saygısını kazanmış bir sanat fuarı haline geldi." Fuarda galerisi bulunan sanatçı Ahmet Güneştekin ise Zülkarneyn figüründen esinlenerek yorumladığı işlerini Contemporary İstanbul'da ilk kez sanatseverlerle buluşturacak. Güneştekin'in 4 kıtadan 12 farklı yaban boynuzu seçilerek inşa edilen "yolculuk" ve "ölümsüzlük" kavramları etrafında geliştirdiği, binlerce metal parça ve ayna kullanarak çalıştığı "Ölümsüzlüğe Yolculuk" adlı eser de fuarda yer alıyor. Sanatçı Ahmet Güneştekin, Zülkarneyn serisindeki işleri, Kuran'ın Kehf suresinin 83-101. ayetlerinde ve Tevrat'ta anlatılan Zülkarneyn figürünün görsel temsilleri olarak tasarladığını ifade etti. Zülkarneyn figürü ile seyahatleri sırasında tanıştığını ifade eden Güneştekin, eserin değerinin 600 bin dolar olduğunu ifade etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çağdaş Sanat Fuarı kapılarını yarın açıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN