Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Lojistiğe kadın eli değdi

İki çocuk annesi bir ev kadını olarak yaşamaktan sıkılıp, önce üniversiteyi bitirmiş Tülay Gül, sonra da iş hayatına atılarak erkek egemen bir sektör olan lojistikte başarılı olmuş. Hedefi bu işi gençlere sevdirmek...

Giriş Tarihi: 8.3.2013
Almanya'da doğup büyümüş ve aşık olup evlenerek Türkiye'ye gelmiş bir gurbetçi kızı olan Tülay Gül'ün Ekol Lojistik Güney Marmara Bölge Müdürlüğü'ndeki ofisine konuk olduk. Aşkının peşinden koşarak Türkiye'ye yerleşen Gül, çocuklarını büyüttükten sonra atıldığı eğitim ve iş hayatında mesafeleri hızla kat etmenin zorluklarını anlattı bize. Eşinden ve çocuklarından kariyeri boyunca destek gördüğünü belirten Tülay hanım, lojistik sektörünü gençlere sevdirmek için kolları sıvamış...
Nereden aklınıza geldi lojistik?
Ben biraz farklı bir biçimde hayata atıldım. İki çocuk annesi bir kadınken, ev hanımlığından sıkılıp okumak istediğimi söyleyip üniversiteye gitmeye karar veren bir kadınım. Böyle başladı macera. Oğlum ilkokula başladı, kızım orta bire başladı ben de üniversiteye başladım. Hep birlikte okula gidiyorduk. Eşim hepimize harçlık veriyordu. Ama üniversitede çocuk okutmak zor tabii. Hem çalışma hem de okula devam etme kararı aldım. Biraz da hayata geç başlamış olmanın telaşesi vardı sanırım üzerimde. İlk olarak personel müdürü olarak bir tekstil firmasında başladım iş hayatıma. Ancak çok mutlu olamadım, bu sırada bir lojistik firmasından yabancı dillerimi kullanabileceğim için bir teklif geldi. Lojistiğin "L"sini nakliyenin "N"sini bilmeden sırf yabancı dil hakimiyetime güvenerek daldım bu sektörün içine. Başladığımda benim bölge müdürüm benden 4 yaş küçüktü.
Size göre bir iş mi nakliyecilik?
Tam bana göre bir iş. Kişiliğimle öylesine merç olan bir iş ki, dünyaya yeniden gelsem yine bu işi seçerdim. Zorlukları var elbette ama ben keyifli taraflarını ön plana çıkarmayı seviyorum her şeyin benim için çok mutlulukla yürüttüğüm bir iş.
Bundan sonra neler yapmak istiyorsunuz bu sektör için?
Lojistik bölümünü açtık Uludağ Üniversitesi'nde. Bu sektörü en doğru biçimde gelecek hedefleriyle birlikte tanıtmak istiyoruz. Ben de bu kürsüde yaklaşık 2 yıldır rutin olarak ders veriyorum. Bu sektöre eğitim olarak, kalifiye eleman olarak, vizyon olarak bir şeyler kazandırmak. Benim amacım benden sonra da inşallah bu koltuğu bir hemcinsime devredip bayrağı taşımasını sağlamak.
Bursa'da teksiniz galiba?
Yönetici olarak bunca yıldır istikrarlı bir biçimde bu işi yürüten tek kadınım. Tamamen tesadüf olarak girdiğim bu sektörün tam da bana göre olduğunu gördüm. Zor bir iş evet ama sanırım üstesinden gelmeyi başarıyorum. 10 yıldır Ekol Lojistik'te çalışıyorum. Şu anda Güney Marmara Bölge Müdürüyüm.
Aile yaşantınızı buna paralel götürebildiniz mi?
Bu konuda da çok şanslıyım. 30 yıllık evliyim. Şansım çocuklarımın bana çok da ihtiyaç duymadıkları bir zamanda iş hayatına atılmış olmamdı. Çocuklarım ve eşim beni çok desteklediler. Bu konuda zaman planlamasını yapmak çok önemli tabii. Arada bir aile içinde kıskançlıklar da oluyor işimi onlardan daha ön planda tuttuğumu düşünüyorlar ama bunlar olacak tabii...
Eşiniz nasıl destek oldu size?
İlk zamanlarda çocuklarla ilgili bütün sorumlulukları üstlendi. Veli toplantılarından ödevlerine kadar bütün sorumlulukları üzerine aldı. Elinden geldiğince evde işlere yardımcı oldu, hayatı birlikte paylaştık çünkü ondan önce ben ona çok destek olmuştum. O da şimdi sıra bende dedi ve üzerine düşeni fazlasıyla yerine getirdi. Aynı zamanda bana hiç engel olmadı. Gidemezsin, yapamazsın gibi sözler hiç duymadım eşimden. Çok seyahat eden bir hanımım. Ayda ancak bir iki hafta sonunu ailemle geçirebiliyorum. Buna rağmen hiç engellenmedim.

KADIN OLMAK AVANTAJ
Çalıştığınız sektörde kadın olmanın avantajlarımı mı dezavantajlarını mı yaşadınız? Erkek egemen bir sektörde kadın olmak benim için avantajlı bir durumdu. Erkekler farklı bir yapıda birbirleriyle rekabet içinde olurken bana çok fazla dokunmadılar sanırım. Elbette kadın olmanın sıkıntıları da oldu zaman zaman ama Türk beyleri centilmen ve kadınlara karşı anlayışlı insanlar bu yüzden bana çok yardımcı oldular. Bir de bu sektörde tek kadın olmak tanınmak açısından da büyük avantaj. Biz kadınlar duygusal zekamızı da ön plana çıkararak çok farklı açılardan bakabiliyoruz konuya. Şu anda Türkiye'nin en büyük firmasıyız, Avrupa'da da büyük bir hızla ilerliyoruz. Kendime ve Ekol'e rakip tanımıyorum ve bu kadar da net konuşuyorum. Avrupa Birliği'nden ödül alan tek lojistik firmasıyız. Geçen yıl Avrupa'nın en iyi, çevreye duyarlı lojistik uygulayan firması seçti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Lojistiğe kadın eli değdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN