Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'İznik taşınsın'

Giriş Tarihi: 31.3.2013

Dünyanın en uzun dördüncü büyük suru olarak bilinen İznik surlarının onarımı için çağrı yapan İznik Belediye Başkanı Kadir Eryılmaz, "Bu miras korunmalı. Gerekirse İznik yeni bir alana taşınabilir" dedi

İznik Belediye Başkanı Kadir Eryılmaz, tarihi dokunun korunması ve İznik turizminin canlanması içir, gerekirse kentin taşınabileceğini söyledi. Dünyanın en uzun ve en eski surlarından biri olarak bilinen İznik surlarının onarım beklediğini söyleyen Eryılmaz, ayyaşların mekânı haline gelen ve çöplerin atıldığı bir alan olarak kullanılan tarihi surların belediyenin uğraşları sonucu temizlendiğini söyleyerek, "Dünyanın en eski ve uzun surlarından biri... 4 bin 970 metre uzunluğunda 7 bin yıllık tarihi eser. Surların restorasyonu için Kültür Bakanımız sayın Ömer Çelik'e çağrı yapıyorum. Hatta İznik'in tarihi değerini ortaya çıkarmak için kentin taşınmasını bile değerlendirebiliriz. Şehir taşınırsa açık müze haline gelir. Dört medeniyeti insanlığın hizmetine sunarız" dedi.

GEÇMİŞİN FATURASI

Binlerce yıllık tarihi surların çevresinde 1970'lerde iskân verildiğini söyleyen Eryılmaz, "Şu anda SİT alanı içinde olsa da geçmişteki uygulamalar nedeniyle surların etrafında tapulu iskân var. Kamulaştırma yapamıyoruz. 70'lı yıllarda tapu verilirken tarihi doku göz önüne alınmamış. Bunun sıkıntısını yaşıyoruz. Vatandaşa para teklif ediyoruz' Olmaz benim evimin fiyatı şu kadar' diyor. Uçuyor! İznik ciddi biçimde ele alınmalı" diye konuştu.

ÇELİK'E ÇAĞRI
Tarihi surların restore edilip turizmin hizmetine sunulması için Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik'ten destek bekleyen İznik Belediye Başkanı Kadir Eryılmaz, "Surların içi mezbelelikti. Bunu ortadan kaldırdık, temizledik. Bölge halkıyla yaptığım toplantılarda surların insanlığın ortak mirası olduğunu anlatmaya çalıştım. Şimdi görev hükümete ve Kültür ve Turizm Bakanına düşüyor. Surları aslına uygun olarak restore edersek, İznik'te turizmi canlandırırız" dedi.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'İznik taşınsın'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN