Mekânları perdeyle giydiriyor

Evin giysisi olarak tanımlanan perdeyi gerçek bir giysi gibi hazırlayan, kişiye özel, mekâna özel tasarlayan Sevim Çavdar başarısını Romanya da aldığı dikiş ve tasarım derslerine borçlu...

Giriş Tarihi: 14.4.2013
Evin en görkemli aksesuvarı olan perdelerin hazırlanmasında hep sahne gerisinde kalan kadınlardan biri olmak yerine kürsüye çıkan Sevim Çavdar, tasarım perdeleriyle evleri büyülü bir atmosfere kavuşturuyor.
Butik perde tasarımları hazırlamak nasıl aklınıza geldi?
Ailem bu işin içindeydi zaten toptancı olarak, ben de 2007'de işin perakende tarafına yönelmek istedim. Bursa'da perde perde satıcısı çok ancak perde tasarımcısı yok. Özellikle de kadın perde tasarımcısı hiç yok ve insanlar evlerine özel tasarlanmış perdeler arıyor.
Peki perde kadın işi midir?
Kesinlikle bu iş bir kadın işidir. Çünkü kadın ve ev bir bütündür perde de evin giysisi olarak adlandırıldığına göre perde tasarımı bir kadın işi olarak karşımıza çıkıyor zaten.
Perde tasarımı ne demek, sizi diğer perde satıcılarından ayıran özellik ne?
Perde tasarımcısı bir evi görüp, ölçüsünü alıp, müşterinin taleplerini yerinde dinleyip, perdelik kumaşı bulup, diken ve bütün bunları her ev için yeniden başlatabilen kişidir. Bizim piyasa işi çalışmalarımız olmaz. Ben perdesini yaptığım her mekanı gidip görerek çalışırım. Uzaktan kumanda işler yapmıyorum ve gerekirse evin iç dekorasyonu da dahil her ayrıntı ile kendim ilgileniyorum.
Perde tasarımında en önemli şey nedir?
Kesinlikle dikiştir. Dikişi güzel olmadıktan sonra yaptığımız tüm çalışmalar bir anda çöpe gidebilir.
Siz dikişte kaliteyi nasıl tutturdunuz peki?
Ben yurt dışında Romanya'da dikiş ve tasarım eğitimi aldım. Dikiş ve tasarım konusunda ev tekstilinin kalbinin attığı yerde aldığım bu eğitimin ardından Bursa'daki kalifiye elemanlar ile öğrendikleri bir araya getirmem yeterli oldu aslında.
Bursa perde konusunda kalifiye eleman sıkıntısı olan bir şehir midir?
Buna kesinlikle katılmıyorum. Cumhuriyet Caddesi ve Reyhan çarşısı tahmin edemeyeceğiniz meziyetlere sahip, kalifiye elemanlarla dolu sadece biz bu insanları yeterince doğru kullanmayı ve çalıştırmayı bilmiyoruz bu nedenle tüm bu gizli yetenekler saklı kalıyor.
Bursa bu konuda nasıl bir potansiyele sahip?
Bursa'da çok fazla yeni konut var ve herkesin artık çok zevkli olduğunu, eşyalarını belirli bir zevke göre seçerek ve modaya uydurarak bir araya getirdiğini de düşünürsek potansiyelin çok yüksek olduğunu söylemek mümkün.
Müşterileriniz sizi nasıl buluyor?
Müşterilerim bana referans ile geliyor. Bir dükkana girer gibi aklına gelince gelmiyor. Randevusunu alarak geliyor. Önce ofisimde ağırlıyorum kendilerini, sonra tasarım istedikleri mekana gidiyoruz günün modasına ve müşterilerimin isteklerine göre hazırlıyoruz ürünlerimizi.
2013 yılı trend perdeleri ve ev tekstil ürünleri nelerdir?
Artık ev tekstili de giysi modası gibi bir moda halini aldı. Aslında Türkiye olarak hala Avrupa'dan gelen dekorasyon dergilerinden yararlanıyoruz. İlk olarak bu dergiler bize yön veriyor. 2013 yılında yine Fransız dantellerini göreceğiz ancak bu kez tam dantel tarzında değil daha tok ve makarna dokumalar olacak içlerinde, daha dolu dolu kumaşlar göreceğiz tüllerde. Baskı tüllerde çiçekler de çok ön planda. Fonluk kumaşlarda da çiçekler ön planda. Pastel tonların yanında turkuvazlar, su yeşilleri ile evlerin içi cıvıl cıvıl olacak.
Dekorasyon objeleri nasıl olacak peki 2013'de?
Objelerde daha önceki yıllarda olduğu gibi doğal renkler çok moda. Tarih esintisi yaşatan kaplar, büyüklü küçüklü kaseler, vazolar yine popüler. Mumlar var. Batının çiftlik evlerinin yansımasını hissediyoruz. Evler de bir özgürlük ve dinginlik havası esiyor. Artık herkes çalışma hayatının içinde olduğu için insanlar evlerine gittiklerinde huzurlu bir ortamda yaşamak istiyorlar.

Aslında herşey hayatı kolaylaştırmak için...
Nano teknolojiden ev tekstilinde ne ölçüde yararlanılıyor?
Özellikle çalışanların çok işine yarayan nano teknolojik ürünler en çok tercih edilen ürünlerimiz arasında. Hem fiber ürünler var hijyen konusunda hanımlara büyük yardımcı ürünler bunlar hem de tüllerde yıkama sonrası ütü gerektirmeme özellikleri gibi özellikler söz konusu. Her şey hayatı kolaylaştırmak için aslında.
Bundan sonraki hedefiniz nedir?
Bundan sonraki hedefim atölyemi daha da güçlendirmek. Bu işe başladığımdan bu yana sürekli çalıştığım insanlar var ve ben onlarla birlikte bir yerlere gelmek istiyorum. Ben özellikle butik atölye kavramını yerleştirmek ve geliştirmek istiyorum. İşin sadece ticari tarafını değil aynı zamanda mutluluk, memnuniyet tarafını da ön planda tutmak istiyorum. Az ama öz iş yapmaya devam etmek ve kadın istihdamını arttırmayı istiyorum.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mekânları perdeyle giydiriyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN