Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Enerji Müzesi, Avrupa'nın en iyi altı müzesinden biri

Giriş Tarihi: 3.5.2013

Büyükşehir Belediyesi'nin ev sahipliğinde gerçekleştirilen Avrupa Müze Akademisi toplantısı kapsamındaki yarışmada, Enerji Müzesi Avrupa'nın bu alandaki en iyi 6 müzesi arasına girdi

Avrupa Müze Akademisi'nin Türkiye temsilciliğini yürüten Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin ev sahipliğinde iki gün boyunca Atatürk Kongre Kültür Merkezi'nde düzenlenen Avrupa Müze Akademisi yıllık toplantısının ödül töreni gerçekleştirildi. Avrupa Müze Akademisi tarafından 1996'dan bu yana Avrupa'daki endüstri, teknoloji ve bilim müzelerine verilen 'Micheletti Ödülü' töreni, heyecanlı ve sevinçli anlara imzasını attı. Dünyanın müzecilik alanında en prestijli ödüllerinden biri olan ve 18 yıldır aralıksız verilen Micheletti Ödülü ise bu yıl Almanya Dresden'deki Askeri Tarihi Müze'ye gitti. Yarışma kapsamındaki bir diğer ödül olan Dasa Ödülü'nü ise İspanya Granada'daki 'Parque de las Ciencas' Müzesi kazandı. Bursa Büyükşehir Belediyesi bünyesinde yaklaşık 7 aydır faaliyet gösteren Merinos Enerji Müzesi ise Fransa, Almanya, İspanya, Portekiz ve Slovenya'dan katılan müzelerle birlikte Avrupa'nın en iyi 6 müzesi arasına girerek Bursa'ya büyük sevinç yaşattı. Ödül töreninin ardından bir konuşma yapan Avrupa Müze Akademisi Başkanı Andreja Rihter, yarışmaya Avrupa genelinden katılan 31 müzeyi teker teker incelediklerini ve çok zor bir seçim yaptıklarını bildirdi. Bilim ve endüstri açısından Avrupa'nın en önemli ödülleri için seçim yaparken bilimsel kültür ile müzecilik ve modern toplum ilişkisine çok önem verdiklerini belirten Rihter, "İki gündür sürdürdüğümüz yoğun çalışmalarda Bursa, hem muhteşem ev sahipliği hem de müzecilik konusundaki tecrübeleri ile bize Avrupa Müze Akademisi'nin başkenti hissini verdi" dedi.

'BURSA ADINA BÜYÜK BAŞARI'
Avrupa Müze Akademisi Türkiye Temsilcisi, Türkiye Tarihi Kentler Birliği Müzeler Danışmanı ve Bursa Büyükşehir Belediyesi Müzeler Koordinatörü Ahmet Erdönmez, Merinos Enerji Müzesi'nin önemli bir başarıya imza attığını ifade etti. Her yıl yapılan Avrupa Müze Akademisi Toplantısı ve Micheletti Ödül Töreni'nin Bursa'da büyük ilgi gördüğünü belirten Erdönmez, "Micheletti ödülleri için bu yıl 31 ülkeden farklı müzeler yarıştı. Bursa olarak biz de Merinos Enerji Müzesi ile bu yarışmaya katıldık. Enerji Müzesi, Avrupa'nın sanayi mirasının korunmasına katkı koyan en iyi 6 müze arasına girdi. Bu başarının Bursa için çok önemli olduğunu düşünüyorum. Çünkü bilindiği gibi Avrupa, müzelerin en önem verildiği bölge. Bu dev müzeler arasında kendimizi ispat etmek önemliydi. Ayrıca Avrupa 17'inci yüzyıldan bu yana müzecilikle ilgili çalışmalar yapıyor. Biz daha bu konuda yeniyiz, bununla birlikte Merinos Enerji Müzesi henüz 7 aydır faaliyette olan bir müze. Bu büyük bir başarıdır" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Enerji Müzesi, Avrupa'nın en iyi altı müzesinden biri
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN