Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hurdaları müzeye taşıyacak

İnegöl'de 30 yıldır oto tamirciliğiyle uğraşan İsmail Yıldız, çeşitli illerden topladığı ve yenilediği 10 eski klasik off-road aracı, müze kurarak sergileyecek

Giriş Tarihi: 3.5.2013
Hurdalıklardan topladığı araçları büyük çaba sonrası yenilemeyi başaran oto tamircisi İsmail Yıldız, tam anlamıyla hurda otomobil avcısı gibi iz sürüyor. 10 yıl önce ilgi duymaya başladığı klasik araçları, çeşitli kentlerdeki hurdalıklardan topladıktan sonra onardığını söyleyen Yıldız, araçların yedek parçalarını yurt içi ve dışından temin ettiğini, bulamadığı aksamı ise ürettiğini dile getiriyor.

ALTI AYDA YENİLİYOR

10 yılda 10 klasik off road-aracı eski görünümlerine kavuşturduğunu belirten Yıldız'ın en büyük amacı ise bir müze kurarak topladığı ve yenilediği araçları sergilemek. Bir aracı 4 ile 6 ayda yenilediği anlatan Yıldız, şöyle konuştu: "Şu anda elimde 1951'den 1970 modele kadar 10 adet klasik off-road araç bulunuyor. Bu merakım için kendi araçlarımı sattım, bankalardan kredi çektim ve yaklaşık 1 milyon lira harcadım. Belediyemiz bize bir dönüm yer verdi. Oraya müze yapacağız, antik görünüm kazandıracağız. İnegölümüz için güzel bir yer ortaya çıkarmayı düşünüyoruz. Araçların sayısını 15'e çıkarma niyetindeyiz. Müzeyi kurduktan sonra işin ticari boyutuna geçeceğiz. Yani yaptığımız araçları satacağız. Bu arada kendi özel arabası olan vardır, klasik araçları vardır. Bize getirirlerse restorasyonunu yaparız ve yeniden onlara veririz."

100 YIL KULLANMAK MÜMKÜN

Yaptıkları araçların ömürlerinin 100 yıla yakın olduğunu dile getiren Yıldız, araçların dış yüzeyini, paslanma veya çürümeye karşı özel kromla kapladığını vurguluyor. Yıldız "Alt şaseleri, paslanmaması için kumlama yapıyoruz. Özel kalın boyalar atıyoruz. Yaptığımız araçların ömürleri 100 yıla yakın. Güzel işçilik yapıldığı zaman bu araçlar 100 yıla kadar gider. 100 yıldan sonra tekrar restorasyon yapılabilir. 'Mercedes Unimog'lar genelde benzinli üretilir. Bunların motorlarını çıkarıyoruz. Bir sürü işlemden geçiyor. Dizel motor takıyoruz. Hem daha az yakmasını sağlıyoruz hem de araba daha kuvvetleniyor" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hurdaları müzeye taşıyacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN