Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İnek sütü sağlığa zararlıdır

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Özer Pala, çocuk gelişimiyle ilgili doğru bilinen yanlışları anlattı: "İnek sütü ve portakal suyu çocuk sağlığı açısından çok zararlı"

Giriş Tarihi: 9.6.2013
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Özer Pala, yıllardır doğru bilinen bilgilerin yanlış olduğunu, bu yanlışların düzeltilmediği takdirde gelecek nesillerin sağlıklı gelişimlerinin mümkün olmadığını söyledi. Prof. Dr. Özer Pala çocuk gelişimiyle ilgili ezber bozan şu çarpıcı açıklamaları yaptı:

İNEK SÜTÜNÜN 4 ZARARI
Sezaryen veya prematüre doğan çocuklarla normal doğan çocukların bağışıklık sistemleri çok farklılık gösterir. Bunun başlıca nedeni, çocuğun doğum kanalında anneden aldığı, vücuda yarar sağlayacak olan mikropları zamanla bağırsakta tutup koruyuculuk sağlamasıdır. Erken doğan ve kuvöze konan bebeklerin anneyle teması olmadığı için çevredeki değişik mikroplar 'normal bağırsak florası' denilen koruyucu mikropların gelişmesini etkilediği için bağışıklık sisteminin geç gelişmesine sebep olur. Prebiyotiklerin önemi işte burada ön plana çıkar.
Genetik diyabetli çocuklar ne kadar erken ek gıda ve inek sütü alırsa o kadar erken diyabet ortaya çıkar. Hazır mamadan ziyade bu işi yapan faktör inek sütüdür. İnek sütündeki kalsiyum bağırsaktan emilmez. Kalsiyum fosfor oranı bire birdir bunun emilebilmesi için 2'ye 1 olması gerekir.
Anne sütü en güzel kalsiyum kaynağıdır. İnek sütünden yeterince kalsiyum sağlayamazsınız erişkinlerde kemik erimesi olmasın diye verilen inek sütü kemik erimesi yapar. Kalsiyum almak için mutlaka süt içmek gerekmez. Maydanoz, badem, brokoli, süt ürünlerinden çökelek, peynirde de kalsiyum var.
İnek sütü yerine keçi sütü almak daha yararlıdır. Keçi sütündeki kalsiyum daha yararlıdır. Keçi sütündeki yağlar damar sertliğine daha az yatkınlık gösterir. Hal bu ki inek sütü daha ilk günden başlayarak damar sertliğine zemin hazırlar.
Süt bağırsaktan demir ve çinko eğilimini engeller. Süt içen çocuklar hiperaktif olur. Bu çocuklar yerlerinde oturamazlar. Davranış bozukluğunun bir numaralı sebepleri arasında süt gelir.

YOĞURT TÜKETİN

Süt yerine yoğurt tüketilmelidir. Ancak yoğurt günlük sütten değil çarşı sütünden yapılmalıdır. UHF'lı süt kesinlikle kullanılmamalıdır. Günlük C vitamini ihtiyacı 50 mg kadardır. Fazla alındığında bağırsakların düzeni bozabilir, zamanla böbrek taşı oluşabilir. Portakal suyundaki fruktoz; Metabolik Sendrom denilen yağlanmayı, şeker hastalığı, kan yağlarının artmasını, ilerde tansiyon oluşmasını sağlayacak ana faktörlerden biridir.

PLASTİK KAPLAR ZEHİRLİDİR

Bisfenol A 7 numara ile gösterilir. Özellikle su bidonlarında görülür. Plastiğin sertliğini sağlayan bir maddedir ama zehirdir. Kan yağlarını artırır, karaciğeri yağlandırır, insilün direncini artırır, hamilerde çocuğun cinsiyetini etkiler, erkek çocuklarda göğüs büyümesine yol açar, kişiliğini etkiler, kız çocuklarda erken erkek çocuklarda ise geç ergenlik oluşmasına sebep olur. 5 numaranın dışındakileri mümkün olduğunca kullanılmaması gerekir.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İnek sütü sağlığa zararlıdır
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN