'Süt işine el attık'

Giriş Tarihi: 28.6.2013

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe SABAH'ı ziyaretinde projelerini anlattı. Altepe, eski Tekel Fabrikası'nı devralarak burada süt fabrikası kurduklarını, ağustosta üretime başlayacaklarını söyledi

Sanayi ve turizmle büyüyen Bursa, tarım sektöründe de önemli projelere ev sahipliği yapıyor. Türkiye'nin önde gelen gıda firmalarına ev sahipliği yapan Bursa'da köylü ve çiftçileribn kalıkması için bir destek de Büyükşehir Belediyesi'nden geldi. Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, eski Tekel Binası'nı devraldıklarını belirterek, "Burada süt fabrikası kurduk. Ağustos ayında üretime başlayacak" dedi. Kentteki 4 ilçeden ürün tedarik edeceklerini kaydeden Altepe, "Buradaki çiftçi ve köylülerimizin ürünlerini kullanarak onlara da destekte bulunacağız. Bu yatırım yenilerinin de gelmesini sağlayacak" diye konuştu.

Hedef Ortadoğu ve Balkanlar

Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin hizmette kamu, fikirde özel sektör mantığıyla çalıştığını dile getiren Altepe, belediyeye ait şirketlerin bir çok sektöre yatırım yaptığını belirtti. İlk seferine 24 Ocak'ta başlayan BUDO'nun (Bursa Deniz Otobüsleri) 6 ayda 200 binden fazla yolcu taşıdığını kaydeden Altepe, "Şu anda mevcut taşıma yapan rakip şirketten neredeyse yarı fiyatına ucuza taşıma yapıyoruz. Rekabet getirdik ancak amacımız para kazanmak değil, bu fiyatla yolcu taşıma yapılabileceğini göstermek oldu" dedi. Arap turizmcilerin son dönemde gözde mekanı haline gelen Bursa, kendi hava yolu şirketini kurduğunu anlatan Altepe, Büyükşehir Belediyesi'nin iştirakleri Burulaş ve Besaş tarafından kurulan Bursa Hava Yolları (BHY) önümüzdeki günlerde uçuşa geçeceğini söyledi. Altepe, mayıs ayında kurulan BHY'nin yurtiçi uçuşlarının yanı sıra Avrupa ve Ortadoğu'ya yönelik seferler yapacağını belirtti. Kente özellikle Kuveyt, Birleşik Arap Emirlikleri, Katar ve Suudi Arabistan'dan turist akınına uğradığını dile getiren Altepe, "Şu anda uçak kiralama ve alımı için görüşmelerimiz devam ediyor. Tamamlanır tamamlanmaz Körfez ve Avrupa dahil 25 noktaya uçuş gerçekleştirmek istiyoruz. Özellikle kentte ağırlığı olan Balkan göçmeni vatandaşlarımıza yönelik seferlerimiz önceliğimiz olacak. Türk Hava Yolları ile yapılacak işbirliği ile dünyanın bir çok ülkesine yolculuk yapılabilir bir sistem kuracağız" dedi.

Deniz uçağına yoğun ilgi

Bu yıl deniz uçağıyla İstanbul-Bursa arasında seferlere başlandığını hatırlatan Altepe'nin verdiği bilgilere göre filoya 2 yeni deniz uçağı eklenecek. "100 TL olan fiyatlar nedeniyle deniz uçağına yoğun ilgi alıyoruz" diyen Altepe, Bursa'nın demir ve deniz taşımacılığında da lojistik anlamda Avrupa'nın en önemli kentlerinden biri haline getireceklerini kaydetti.

Yerli oto için hazırız

Doğu Avrupa'nın Detroit'i haline gelen Bursa'nın otomotivde büyük bir güç olduğunu dile getiren Altepe, şöyle devam etti: "Yedek parça üretimi de dahil sektör yerli oto için hazır halde. Yeter ki üretim için gereken adımlar atılsın. Biz mayıs ayında Türkiye'nin ilk yerli tramvayını raya indirdik. İpekböceği adı verilen yerli tramvay için iki yıldır çalışma içindeydik. Geçen ay Almanya'da düzenlenen fuarda da vitrine çıktı. Şu anda Türkiye'nin yanı sıra Avrupa'dan bir çok kent İpekböceği ile ilgilendi."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Süt işine el attık'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN