Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Osmanlı'nın ilk darphanesi gün yüzüne çıkıyor

Bursa Büyükşehir Belediyesi, Orhan Gazi döneminde ilk paranın basıldığı darphaneyi harabe halinden kurtarıp ilk günkü ihtişamına kavuşturacak restorasyon çalışmalarını başlatıyor

Giriş Tarihi: 5.7.2013
Osmanlı'da 1300'lü yıllarda ilk paranın basıldığı ancak ilgisizlikten dolayı harabe haline dönen tarihi darphane binasının yeniden kente kazandırılması için yoğun çaba sarf eden Büyükşehir Belediyesi, kamulaştırmanın tamamlanmasının ardından fiziki çalışmaların da startını veriyor. Projeleri Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu tarafından onaylanan Maksem Mahallesi'ndeki tarihi yapıda restorasyon çalışmalarına önümüzdeki günlerde başlanıyor.

ESKİ PARALAR SERGİLENECEK

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, beraberindeki Tarihi ve Kültürel Miras Projeler Koordinatörü Aziz Elbas ile restorasyon öncesi tarihi binada incelemelerde bulundu. Maksem Mahallesi Muhtarı Mehmet Güleç'in de hazır bulunduğu inceleme gezisinde tarihi yapı hakkında bilgi veren Altepe, Osmanlı'nın ilk çarşıları kurduğu, ilk parayı bastığı, han, hamam, şifahane, tekke gibi mimari eserlerin ilklerinin yer aldığı Bursa'da bir değeri daha gün yüzüne çıkarmanın mutluluğunu yaşadıklarını söyledi. Uzun süredir üzerinde çalıştıkları darphane binasında kamulaştırmanın bittiğini ve tarihi yapının Büyükşehir mülkiyetine geçtiğini ifade eden Altepe, "Yaklaşık 700 yıl önce Orhan Gazi döneminde ilk para burada basıldı. Kent kimliği ve kent kültürü açısından büyük önem taşıyan ve zaman içinde ilgisizlik nedeniyle harabeye dönen darphane binasıyla ilgili çalışmalarımızda sona geldik. Kamulaştırma bitti, projelerimiz onaylandı ve şimdi restorasyon çalışmalarını başlatıyoruz. Ekim ayı sonuna kadar buranın toparlanıp, ilk günkü orijinal halini almasını hedefliyoruz. Osmanlı'dan bu yana basılan paraların sergileneceği bir bölümün de yer alacağı bina sosyal ve kültürel aktivitelerin yapılabileceği bir merkez olacak" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Osmanlı'nın ilk darphanesi gün yüzüne çıkıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN