Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ayvalık'ta Yeryüzü sofrası'nda iftar ve açık hava forumu

Ünlü işadamı Cem Boyner'in kızı Emine Boyner Kürşat ile damadı Ali Kürşat'ın da destek verdiği etkinliklerde Ayvalık'ın çevresel sorunları masaya yatırıldı.

Giriş Tarihi: 18.7.2013 12:13
Balıkesir'in Ayvalık ilçesinde Ayvalık Parkforum Halk Meclisi tarafından düzenlenen 'Yeryüzü Sofrası' ve akabinde gerçekleşen foruma ilgi yoğun oldu. Küçükköy Belediye Başkanı Mesut Ergin'in yanı sıra ünlü işadamı Cem Boyner'in kızı Emine Boyner Kürşat ve damadı Ali Kürşat'ın da destek verdiği etkinliklerde Ayvalık'ın çevresel sorunları masaya yatırıldı.

Ayvalık'ta İstanbul Taksim'deki Gezi Parkı'na destek vermek için vatandaşlarca oluşturulan Parkforum Halk Meclisi tarafından önceki gün Aliçetinkaya Mahallesi'ndeki Yunus Emre Parkı'nda 'Yeryüzü Sofrası' ve ilçenin çevresel sorunlarının tartışıldığı bir forum düzenlendi. Parkforum Halk Meclisi üyelerinin kendi evlerinden getirdikleri yemeklerin yanı sıra Küçükköy Belediye Başkanı Mesut Ergin'in 10 tepsi Boşnak böreği ve ayran desteği vererek katıldığı iftar yemeğinin ardından yapılan forumda ise ünlü işadamı Cem Boyner'in kızı Emine Boyner ve eşi Ali Kürşat ile Ayvalıklı işadamı olan babası Mustafa Kürşat da dinleyiciler arasında yerini aldı. Ayvalık'ın çevre sorunlarının masaya yatırıldığı forumda bir vatandaşın dünyaca ünlü turizm merkezi Sarımsaklı'da bulunan Başbakanlık Milli İstihbarat Dairesi Başkanlığı'na ait sosyal tesislerin bulunduğu dev arazinin satıldığına ilişkin konunun üzerine gidilmesini istemesi üzerine söz alan Küçükköy Belediye Başkanı Mesut Ergin, bu duyumları kendilerinin de aldığını ve iddialarla ilgili CHP Balıkesir Milletvekili Ayşe Nedret Akova'nın TBMM Genel Kurulu'nda Başbakan Recep Tayip Erdoğan tarafından yanıtlanmasını istediği bir soru önergesi bulunduğunu hatırlattı.

Forumda konuşan Körfez Doğa Sporları Grubu Lideri Erhan Çiftçi ise, Ayvalık çevresi ve Kazdağları'nda madencilik ve rüzgar enerjisi üretmek için doğanın tahrip edildiğini öne sürdü. Kozak Yaylası'nın madencilerle taş ocaklarının kuşatması altında olması nedeniyle bölgenin en önemli gelir kaynağı olan fıstık ve üzüm rekoltesinde çok ciddi düşüşler olduğunu söyleyen Çiftçi, 'Bundan 3 yıl önce kilosunu 55 liradan aldığımız fıstığı bugün 150 liradan almamızın sebebi budur. Bugün yerli ve yabancı firmalar altın madenlerini işlemeye başlamaları halinde Kazdağları'nda 125 milyon kamyonu dolduran 2,5 milyar ton kaya ve toprağı işleyecektir. Bu durum Kazdağları'ndaki bitki örtüsüne çok ciddi bir şekilde zarar verecektir. Bu da Kazdağları ve çevresinde yaşayan en az 750 bin kişiyi yaşamsal anlamda olumsuz etkileyecektir' dedi.

Ayvalık Parkforum Halk Meclisi öncülerinden Şükrü Kaygısız da, Ayvalık'taki çevre sorunlarının iki türlü geliştiğine dikkat çekerek, 'Bu iki sorunlardan biri küresel sorunların Ayvalık'a yansıması, diğeri ise Ayvalık'ın kendisine ait sorunlar var. Bu sorunlardan en önemlisi Ayvalık ve çevresinin madenciler ve büyük sermaye sahibi rantiyeciler tarafından kuşatılmasıdır. Bu kapsamda Ayvalık ve çevresi altıncılar, bakırcılar, demirciler ve kurşuncular hızla bölgeyi talan etmeye çalışıyorlar. Bu konuda en yakınımızda bulunan Ayvalık'a bağlı Karaayıt köyü ile Bergama'ya bağlı Ovacık en önemli örnekleri teşkil etmektedir' ifadelerini kullandı.
Türkiye'nin en büyük tabiat parkının Ayvalık Adaları Tabiat Parkı olduğuna işaret eden Kaygısız, '700'ün üzerinde otçul bitkinin ekonomik değerinin olup olmadığına bakılmaksızın 140'ın üzerinde balık türünün, kendisine has üç endemik türün bulunduğu bir bölgede yaşıyoruz. Bu anlamda Ayvalık ve çevresi çok özel bir bölge. Bu bölgenin en önemli özelliklerinden biri de biosfer alanı olmasıdır' diye konuştu.
Kaygısız, bölgenin göçmen kuşların da ikinci derece göç yolu üzerinde olduğuna dikkat çekerek, bölgenin üzerinde rantiyecilerin oynadığı oyunlara dur diyebilmek için kamuoyu oluşturulmasının önemine dikkat çekti.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ayvalık'ta Yeryüzü sofrası'nda iftar ve açık hava forumu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN