Handa işgal sona erdi

İç Kozahan'ın giriş kapılarından birinin çantacıya dönüştürülmesini gündeme getiren SABAH BURSA'nın haberi üzerine Anıtlar Kurulu harekete geçti. Han kapısının çevresindeki dükkânlar yıkılıyor

Giriş Tarihi: 20.9.2013
Bursa'da Ulu Cami ile Orhan Camisi arasında bulunan 521 yıllık tarihi geçmişe sahip İç Kozahan'ın Çarşı Başı Girişi'ndeki çantacı işgali sona erdi. SABAH BURSA'nın Padişah 2'nci Bayezid tarafından yaptırılan hanın 3 girişinden biri olan Çarşı Başı Girişi'nin çantacı dükkânına dönüştürülmüş olmasını gündeme getirmesinin ardından Anıtlar Kurulu duruma el attı. Hanın kapısının asılı çantalar nedeniyle tamamen kapandığını, turistlerin ve Bursalıların birçoğunun çantacı dükkânını anımsatan yerden İç Kozahan'a giriş yapamadığını gündeme taşıyan haberimizin ardından kurul çirkin görüntüye son vererek çantaları kaldırttı. Tarihi hana yapılan bu saygısızlığı ortadan kaldırmak için kolları sıvayan Anıtlar Kurulu bununla da yetinmedi. Kurul han kapısını daha ihtişamlı hale getirmek için de kapı etrafındaki dükkânların yıkımına başladı. Dükkânların yıkılmasının ardından han kapısı restore edilerek daha büyük ve görkemli bir hale getirilecek.

SABAH BURSA'YA TEŞEKKÜRLER
İpek böceği kozalarının satışının yapıldığı yer olan ve dünyanın ilk alışveriş merkezi sayılan Koza Han, tarihi ve güzelliği ile İngiltere Kraliçesi 2'nci Elizabeth'i de etkilemişti. Kraliçe 2008'deki Türkiye gezisi programına Bursa'yı da dahil etmişti. Koza Han'ı ziyaret eden Kraliçe namı tüm dünyaya yayılan Bursa ipeğinden kumaşlar satın almış ve tarihi hanın her yerini karış karış gezmişti. Kraliçenin bir kitaptan okuyarak etkilendiği ve sırf görebilmek için Bursa'ya geldiği Koza Han'ın giriş kapılarından birine yapılan bu saygısızlığın son bulması esnafı ve vatandaşları da memnun etti. Bölge esnafı "İnsanlar çantacı dükkânı olduğunu düşündükleri için Çarşı Başı Girişi'ni hiç kullanmıyorlardı. Kente gelen turistler hatta Bursa'da yaşayan vatandaşlar bile tarihi İç Kozahan'a girebilmek diğer kapıları kullanıyorlardı. Artık kapı daha belirgin hale getiriliyor. Bu kapıdan da çarşıya giriş olacak, satışlarımız da artacak. Bu durumun son bulmasında büyük rol oynayan SABAH BURSA'ya da teşekkür ediyoruz" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Handa işgal sona erdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN