Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Cama aşkla üflüyor

Bursa'da cam üfleme sanatının son ustalarından Ünal Yılmaz, unutulmaya yüz tutan bu sanatın yaygınlaştırılması için belediyelerin kurs programları düzenlemesini istiyor

Giriş Tarihi: 3.11.2013
Kültür ve Turizm Bakanlığı cam üfleme sanatçısı olan Ünal Yılmaz "Cam sanatı anlatılmaz, yalnızca yaşanır" diyecek kadar bu işe tutkun bir isim. 1979'dan bu yana cam üfleme sanatını severek ve aşk ile yaptığını söyleyen Yılmaz "Cam sanatı ile ilgilenenlere her zaman kapım açık, her zaman bana gelebilirler.. Uludağ Üniversitesi'nde cam üfleme sanatçısı olarak görevliyim. Bu sanat nesli tükenmekte olan bir sanat. O yüzden Kültür ve Turizm Bakanlığı bu konuda oldukça duyarlı. Nesli tükenmekte olan bir sanat, eleman yetişmiyor. Çünkü çok ince ve hassas bir iş olduğundan dolayı Türkiye'de bu işi yapanları toplasan 50 tane çıkmaz" diye konuştu. Cam üflemenin incelik istediğini dile getiren Yılmaz "Çok güzel bir sanat ve çok güzel bir zevk. Her şeyi unutturan bir sanat. Kesinlikle ve kesinlikle cam sanatı anlatılmaz, yalnızca yaşanır. Cam sanatına ilgi duyan tüm arkadaşları ben bekliyorum" dedi.

ŞİFA KAYNAĞI
Bu sanatın usta çırak ilişkisi ile öğrenilebileceğini dile getiren Yılmaz "Kurslar açılırsa, belediyeler daha duyarlı olup kurslar açarsa biz de onların yanında olur destek veririz. Bu sanatın yaygınlaştırılması için elimizden geleni yaparız" diye konuştu. Öğrenmek isteyenlere kendisinin malzeme ve her türlü desteği vereceğini vurgulayan Yılmaz "Bu sanatı öğrenmek isteyenlere ben malzemesini de veririm, her konuda yardımcı olurum. Yeter ki öğrenmek isteyeni gelsin bana. Şu ocağın başına oturup hayallerini gerçekleştirirsiniz" görüşünü dile getirdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Cama aşkla üflüyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN