Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Karbonmonoksit zehirlenmelerine dikkat

Bursa, bacagazının neden olduğu ölümlere karşı teyakkuzda. Zehirlenmelere karşı genelge yayımlayan Bursa Valisi Münir Karaloğlu, belediye ve resmi kurumların işbirliğinde nüfusun yoğun olduğu mahallelerde bilinçlendirme konusunda çalışmalar yapılacağını bildirerek vatandaşı uyardı

Giriş Tarihi: 15.12.2013
Bursa Valisi Münir Karaloğlu, bacağazı zehirlenmelerine karşı yayınlanan genelgede belediye ve resmi kurumların işbirliğinde halkın yoğun olduğu mahallelerde bilinçlendirme konusunda çalışmalar yapılacağını bildirdi. Buna göre bu yıl yapılacak çalışmalarda İl Sağlık Müdürlüğü, İl Halk Sağlığı Müdürlüğü, Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü, Milli Eğitim Müdürlüğü, Büyükşehir Belediyesi, ilçe Belediye Başkanlıkları ve Bursagaz A.Ş. birlikte hareketk edecek. Vatandaşları karbonmonoksit zehirlenmeleri sonucu ölüm olayı meydana gelmemesi için alınması gereken tedbirlerle ilgili uyaran genelgede, "Karbonmonoksit, doğalgaz, tüpgaz, sıvı yakıtlar ile odun-kömür gibi katı yakıtların yanması veya tam olarak yanmaması sonucunda oluşan zehirli bir gazdır. Tatsız, kokusuz ve renksiz olması nedeniyle insanlar tarafından fark edilemediği için ölümlere neden olmaktadır. Geçtiğimiz ısınma döneminde (2012- 2013) Valilik ve Büyükşehir Belediye Başkanlığı öncülüğünde İlçe Belediyelerimizle birlikte gaz zehirlenmesi meydana gelmemesi için yoğun çaba sarf edildi. Ancak bu gayretlere rağmen, İlimizde de karbonmonoksit kaynaklı zehirlenmeler olmaktadır. Bu konuda ilimizde yapılacak önleme çalışmalarında İl Sağlık Müdürlüğü, İl Halk Sağlığı Müdürlüğü, İl Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Büyükşehir Belediye Başkanlığı, Belediye Başkanlıkları, Bursagaz A.Ş. önemli görev üstlenecektir" ifadelerine yer verildi.

BUNLARA DİKKAT EDİN
Ev ve işyerlerinde doğalgaz kullananlar, cihazlarının her yıl periyodik bakımlarını yaptırarak iyi durumda olmayan cihazlar onarımdan geçirilmelidir.
Doğalgaz cihazlarına yeterli oksijen girmesi sağlanmalı, menfezler açık olmalıdır.
Baca ve soba borusu bağlantılarının uygunluğu sağlanmalıdır. Baca ve boruların temiz ve açık olduğu tespit edilmelidir.
Şofbenler standartlara uygun olmalı, şofben bakım ve tamiri yetkili firmalar tarafından yapılmalıdır.
Lodoslu havalarda ölüm olaylarında artış gözlendiğinden baca standart değilse soba yakılmamalı, yakılması zorunlu ise gece mutlaka söndürülmelidir. Lodosun etkili olacağı günlerde meteorolojik ihbar ilgili kurumlarca vatandaşlara duyurulmalıdır.
Karbonmonoksit sensörleri kullanılmalıdır. Evlerde kapalı alanlar havalandırılmalıdır.
Kapalı veya yarı kapalı garajlarda motorlu taşıtlar uzun süre çalıştırılmamalı, bu yerlerde havalandırma sistemleri çalıştırılmalı, gerekmedikçe insanlar bu yerlerde uzun süre kalmamalıdır.
İlimizde karbonmonoksit zehirlenmeleri sonucu ölüm olayı meydana gelmemesi için yukarıdaki önlemler alınacak ve ilgili kurumlar tarafından takip edilecektir" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Karbonmonoksit zehirlenmelerine dikkat
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN