Yalova Ortadoğulu yatırımcıların tercihi

Yalova'ya tatil için gelen Ortadoğulu turistler, artık yatırım yapmaya başladı. Körfez Köprüsü, otoyol inşaatı, yeşili ve deniziyle cazibesi artan kentte, özelikle konut satışları arttı

Giriş Tarihi: 20.12.2013
Türkiye'nin en büyük projeleri arasına giren Körfez geçişi ve İstanbul-İzmir Otoyolu Yalova'yı yatırım merkezi haline getirdi. 1980'li yıllardan bu yana Arap turistlerin gözdesi olan Yalova, Körfez Köprüsü ve Otoyol inşaatı, hızla gelişen turizmi, yeşili ve denizi ile artık Arapların geleceğe yönelik yatırımlarını yaptıkları bir yer haline gelmeye başladı. Dubai, Katar, Kuveyt gibi petrol zengini ülkelerden gelen aralarında bakanların ve kraliyet ailesi mensuplarının da bulunduğu zengin Araplar, Yalova'ya ve kaplıca merkezi Termal'e büyük yatırımlar yapıyor.

'ORTADOĞU'DAN AKIN VAR'
Yalova Belediye Başkanı Yakup Koçal, "Son yıllarda Yalovamıza Ortadoğu sermayesinden ciddi bir akın başladı. Bizim gözleyebildiğimiz kadarıyla bunun birkaç gerekçesi var. Birincisi yabancıların mülk edinmesiyle ilgili çıkan yasa böyle bir rahatlık getirdi. İkincisi de İstanbul'la Yalova arasındaki otoyolun bir parçası olan Körfez Geçiş Köprüsü'nün Yalova'yı İstanbul'a çok yakınlaştıracağı, Yalova'nın İstanbul'un banliyösü olacağı ve ulaşımın kolaylaşacağı şeklinde bir tercih sebebi olmaya başladı" dedi.

TURİZM DEĞİL YATIRIM

Hisar Karadağ Group Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Hamdi Sülükoğlu ise geçmişte Ortadoğu'dan gelen Arap turistlerin yaz sezonunda Yalova'yı tercih ettiğini belirterek, "Yalova'da faaliyet gösteren bizim gibi firmaların Dubai'de, Kuveyt'te, Katar'da fuarlara katılmaları, bu fuarlarda faaliyet göstererek Yalova'yı ve ülkemizi tanıtmaları sonrasında Yalova'da Arapların ciddi anlamda mülk edinme faaliyetleri oldu. Daha önce turist profilinde gelen Araplar, şu anda yatırımcı profilinde gelmeye başladı. Ve şimdi ciddi anlamda Kuveyt, Katar ve Dubai'den bakan mevkisinde, kraliyet ailelerinden insanların ciddi anlamda gayrimenkul tercihleri oldu" dedi.

'DUBAİ'DE TANITIYORUZ'
Yalova'nın Taşköprü beldesi sahilinde hizmet veren Elegance Resort Hotel Genel Müdürü Dilek Onmuş da, bölgenin tarihi yapısı, serin havası, doğası, denizle ve doğayla birleşmesinin Arap turistleri en çok cezbeden yönleri olduğunu dile getirdi. Onmuş, "Bununla birlikte biz 12 senedir her yıl Dubai Fuarı'nda Arap acentelerine ve Arap turizmine, Arap halkına hem otelimizi hem de Yalova'nın bütün zenginliklerini tanıtıyoruz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yalova Ortadoğulu yatırımcıların tercihi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN