Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Virüs ve bakteriler çocukların peşinde

Belirli bir nedenle doktora götürülen çocukların yüzde 70'ine üst solunum yolu hastalıkları teşhisi konuluyor. Acıbadem Bursa Hastanesi'nden Uzman Dr. Bülent Öztürk, 200'den fazla virüsün enfeksiyonlara neden olduğunu söyledi

Giriş Tarihi: 23.3.2014
Üst solunum yolu enfeksiyonları, solunum yollarının ağız burun bölgesinden, bronşların başlangıcına kadar olan bölümündeki tüm enfeksiyonları kapsıyor. Belirli bir nedenle doktora götürülen çocukların yüzde 70'ine üst solunum yolu hastalıkları teşhisi konuluyor. Bebeklik döneminde senede 3-8 defa görülebilen bu enfeksiyonlar okul çağındaki çocuklarda 2-6'ya düşüyor. Acıbadem Bursa Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Bülent Öztürk, çocukluk döneminde daha sık görülen üst solunum yolu enfeksiyonlarının görülme sıklığının ilerleyen yaşlarda azaldığına dikkat çekerken, "Ancak yılın belirli dönemlerinde; özellikle kış aylarında ve hava değişimlerinin yaşandığı dönemlerde hem çocuklar hem de yetişkinler için sık ve bulaşıcı ataklara yaşanabiliyor" diyor.

NEDEN VİRÜS MÜ, BAKTERİ Mİ?

Enfeksiyonun nedeni virüslerse, ateşli dönem genellikle birkaç saat sürüyor. Bazı durumlarda 3 güne kadar ateş gözlenebiliyor ancak derecesi çok yüksek olmuyor. Ancak ateşin uzun sürmesi, düşmüşken tekrar yükselmesi ve yüksek kalması enfeksiyon nedeninin bakteri olduğunu akla getirebiliyor. Bu enfeksiyonların virüs nedenli olanları antibiyotikle tedavi edilemiyor. Bu hastalara, şikâyetlerini iyileştirici ve destek tedavisi uygulanıyor. Antibiyotikler bakterilere etki gösteriyor. Üst solunum yolu enfeksiyonları, yüzde 90-95'i virüs temelli meydana geliyor. Acıbadem Bursa Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Bülent Öztürk, 200'den fazla virüs türünün enfeksiyonlara neden olduğunun altını çizerek, "Bu türlerin arasında en sık neden olanı "Rhinovirus" adı verilen virüsler. Bu virüsün de 100'ün üzerinde türü bulunuyor. Enfeksiyonların nedenleri arasında bakterilerin oranı ise sadece yüzde 5-"10 arasında. Bu nedenle her enfeksiyon durumunda antibiyotik tedavisine başvurmamak gerekiyor" diyor. Bazı durumlarda virüs nedenli bir enfeksiyona bakteriler de eklenebiliyor ve hastanın durumu kötüleşebiliyor. Özellikle 1 yaşına kadar sık solunum sistemi enfeksiyonu geçirenlerde, doğumsal ya da sonradan edinilmiş bağışıklık sistemi bozukluğu olanlarda, ciddi kronik hastalığı olanlarda ve daha önce zatürre geçirmiş kişilerde bakterinin enfeksiyona katılımı kolaylaşabiliyor.

STRES DİRENCİ AZALTIYOR
ÜST solunum yolu enfeksiyonlarının nedenleri arasında demografik yapı farklılıklardan coğrafi değişikliklere kadar birçok faktör yer alıyor. Akif ya da pasif sigara içimi ve kalabalık ortamda yaşamak da nedenler arasında. Bununla birlikte stresin de önemli bir üst solunum yolu enfeksiyonu nedeni olduğuna dikkat çeken Dr. Bülent Öztürk, "Stres anlarında bağışıklık sistemi zayıflayabiliyor ve kişi enfeksiyonlara karşı daha dirençsiz açık hale gelebiliyor" diyor.

3 BAŞLIKTA ÜST SOLUNUM YOLU ENFEKSİYONLARI
Bulaşma yolları: Özellikle virüs kaynaklı enfeksiyonlar 3 şekilde bulaşıyor: Büyük partiküller öksürme ve hapşırma; küçük partiküller aynı mekânda bulunup aynı havayı soluma; virüsle kirlenmiş veya bulaşmış eller veya eşyalar ile temas etme.
Şikâyetler: Ateş, ürperme hissi, halsizlik, huzursuzluk, iştahsızlık, burun akıntısı, burun tıkanıklığı, hapşırık, öksürük, balgam.
Korunma yolları: Özellikle çocuklarda beslenmeye dikkat etmek, sabunla veya dezenfektanla elleri ve yüzü sık sık yıkamak, hasta kişilerin kullandığı havlu gibi ev eşyalarını kullanmamak, hasta kişilerle fiziksel temastan kaçınmak, kalabalık, sigara içilen ortamlardan uzak durmak gerekiyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Virüs ve bakteriler çocukların peşinde
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN