Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ağaç kaybı korkutuyor

Bursa'da şiddetli yağış ve dolu hem meyveyi hem ağacı vurdu. Ürünü dalında kaybeden üreticiler şimdi kapıya dayanan mantar hastalığı yüzünden ağaçlarını kaybetme korkusu yaşıyor

Giriş Tarihi: 15.6.2014
Bursa'nın meyve deposu Gürsu başta olmak üzere tüm ilçelerde etkili olan sağanak yağışların büyük ölçüde zarar verdiği üretici ürününü kaybetmenin yanı sıra ağaçlarını da kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya. Zamansız yağan yağmurun meyve ağaçlarını sular altında bırakmasının ardından mantar hastalığı riski kapıya dayandı. Gürsu Ziraat Odası Başkanı Kamil Dönmez, bu tehlikeye dikkat çekerek, yetkililerin bu yönde de araştırma yapmaları gerektiğini söyledi. Bursa'nın en büyük meyve ihracatçısı ilçelerinden olan Gürsu'da 30 bin ton meyveyi dolu vurdu. Yaklaşık 40 milyon lira zararı olan üreticiler, yetkililerden yardım bekliyor. Gürsu Ziraat Odası Başkanı Kamil Dönmez "İğdir köyünde dolu meyve bahçelerine yüzde 90 civarında zarar vermiş. Gürsu genelinde zarar ise yüzde 30. Gürsu'daki armudun toplamı 90 bin ton civarındadır. Bunun 30 bin tonu zarar görmüş. 10 bin ton da şeftaliden zararımız var. Bu zararın ekonomik boyutu 30-40 milyon lira arasında değişiyor" diye konuştu.

TELAFİSİ MÜMKÜN DEĞİL

Devletten beklentilerini açıklayan Dönmez şunları söyledi: "TARSİM eksperleri gelip sadece zarar olup olmadığına bakıyorlar. Zarar var veya yok diye bir rapor tutuyorlar. Ama doludan dolayı zarar gören bahçelerin teklenmesi lazım. Eksperler ağacın üzerindeki bereli meyveleri zarar olarak görmüyor. Armutta özellikle ağacı kurutan ateş yanığı hastalığının ilerlememesi için zarar görmüş meyvelerde teklemenin yapılması gerekiyor. Yetkililerden bu konularda çözüm bulunması için destek bekliyoruz. Zarar gören armutların iyileşme şansı yok. Zarar gören armutların hepsi ağacın üstünde çürüyecek. Ayrıca ağaçların hastalanma ve kuruma riskleri de var bu konunun da araştırılmasını istiyoruz.

'SORUNU MECLİS 'E TAŞIDIK'
Bursa Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Başkanı Ali Çelik ise dolu yağışının kiraz, armut, şeftali, bağlar, çilek ve buğdayda büyük kayıplara neden olduğunu söyledi. Çelik, "Son günlerdeki dengesiz ve aşırı yağışlar ise meyve ve zeytinde döllenme sorununa neden oldu" dedi. Mustafakemalpaşa ve Karacabey'de domates ve ayçiçeği ekimi yapılamadığını bildiren Çelik, bu aydan sonra yapılacak ekimlerin ise geç kalacağı için büyük miktarda verim kayıpları olacağını söyledi. 20 günden beri Bursa Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu olarak bütün Ziraat Odaları ile birlikte hasar tespiti yaptıklarını belirten Çelik, Mudanya, Osmangazi ve Gürsu ziraat oda başkanlarıyla Ankara'ya giderek bölgenin durumunu TBMM'de yetkili birimleri ilettiklerini söyledi.

MAĞDUR OLAN ZEYTİNCİYE DESTEK BORSA'DAN
Bursa Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Özer Matlı, "Son günlerde mevsim normallerinin üzerinde meydana gelen aşırı yağmur ve dolu yağışının çiçeklenme döneminde bulunan zeytinde Orhangazi, İznik ve Mudanya'da yüzde 70-80 düzeyinde kayıplara neden olduğunu tespit ettik. Bu kayıp yer yer yüzde 90'lara kadar çıkıyor" dedi. Zeytinin Bursa için önemli bir tarımsal ürün olduğunu ve bu olumsuzluğun zeytin ihracatını da etkileyeceğini belirten Matlı, "İlk göstergeler, bölgede ortalama 60 bin ton olan zeytin üretiminde 40 bin tonluk bir kaybın olabileceğini ortaya koyuyor. Bu yılki zeytin rekoltesinde çok ciddi kayıplar söz konusu olabilecek" diye konuştu. Matlı "Bu nedenle Bursa Ticaret Borsası olarak, borsamız kotasyonunda bulunan zeytin ile ilgili üyelerimizin mağduriyetlerini önlemek amacıyla bakanlığımızdan da izin almak suretiyle, üyelerimize düşük faizli, uzun vadeli kredi desteği verilmesini araştırıyoruz. Bu konuyu Borsa Meclisimizin ilk toplantısında gündeme getireceğiz" görüşünü dile getirdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ağaç kaybı korkutuyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN