Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Güzelleştirmiyor normalleştiriyoruz'

Giriş Tarihi: 13.7.2014

Bursa'da gerçekleştirdiği başarılı estetik operasyonlarla ülke çapında ün kazanan Estetik Plastik Cerrah Op. Dr. Murat Tezcan, muayenesinin kapılarını SABAH Bursa'ya açtı. Tezcan, estetik ameliyatların güzelleşmek için değil normalleşmek için yapıldığını söyledi

Estetik konusunda toplumda birçok yanlış algı oluştuğundan dert yanan Bursalı Estetik Plastik Cerrah Op. Dr. Murat Tezcan, "Doktor beni baştan yarat" sözünün sadece Türk filmlerinde olduğunu belirterek, gerçekleştirilen operasyonların hastayı güzelleştirmek için değil orantısız olan organları normalleştirmek için yapıldığını söyledi. Sağlıklı ve normal bir insan vücudunda, yamuk bir burun, aşırı büyük bir göğüs, ince bir dudak yada kepçe kulak olmadığını işte buna sahip insanları normalleştirmek adına bu ameliyatların gerçekleştirildiğini ifade eden Tezcan, "Yamuk bir burun nefes almayı zorlaştırır. Aşırı iri göğüs omuzlar başta olmak üzere tüm vücuda zararlıdır. Kepçe kulak çocukları diğer arkadaşlarından ayrıştırır. İşte biz bunları normalleştirip hastaları sağlığına kavuşturuyoruz. Maalesef ülkemizde magazinleştirilen estetik operasyonun insanı güzelleştirmek için yapıldığı algısı oluştu" dedi. İnsan vücudundaki tüm uzuvların belli bir standardı bulanmakta örneğin burnun dudağa olan açısı, kulakların kafaya olan uzaklığı kadınların göğüs ölçüleri gibi fakat bazı insanlarda özellikle yüzde bulunan organlar bu standartların dışında oluyor. Peki bu insanlar çirkin ve güzelleşmeleri mi gerekiyor? İşte bu soruyu yüzlerce kişiye estetik operasyon uygulayan Op. Dr. Murat Tezcan'a sorduk. Aldığımız cevap estetik konusunun Türkiye'de aslında çok yanlış algılandığını gözler önüne serdi. Murat Tezcan, gerçekte estetik operasyonun ne anlama geldiğini ne amaçla yapıldığını SABAH Bursa okurları için anlattı:

"NORMAL İNSAN GÜZEL İNSANDIR"
Estetik cerrahi Murat Tezcan'a göre güzelliğini tanımı nedir?
- İnsan yaratılırken vücudunun ve organları belli bir standart çerçevesinde yaratılmıştır. Coğrafi bölgelere göre değişiklik gösterse de insan vücudu organlarıyla orantılı olarak yaratılmıştır. Orantıdan ne anlıyoruz. Düz bir burun kafa yapısına uygun bir kulak. Vücut ebadına uygun bir göğüs. Yine yüz yapısına uygun bir dudak. Kısacası organları orantılı ve normal olan bir insan güzeldir. Orantılı organlara sahip olmayan örneğin burnu yamuk yada göğüsleri aşırı büyük olan bir insanda çirkin değildir. O sadece normal bir vücuda sahip değildir. Ya bir kaza yada doğuştan kaynaklanan sebeplerden ötürü bazı organları orantısızdır. İnsanları güzel çirkin diye ayırmaktansa normal ve normal olmayan olarak tanımlamak daha doğrudur.

Organları normal olmayan insanlar anormal bir hayat mı sürüyor?
- Tabi ki anormal bir hayat sürüyorlar. Çünkü orantısız ve yamuk bir burun sadece yüzün görünüşünü etkilemiyor. İnsanın nefes almasını zorlaştırıyor. Sağlıksız bir yaşam sürmesine neden oluyor insanın. Düşünün 3 kilo göğüs taşıdığınızı. İşte bu büyüklükte göğüs taşıyan kadınlarımız var. Önce omuzları çöküyor. Sonra bel ağrısı başlıyor. Hayatı zorlaşıyor. Yada kepçe kulaklı bir çocuk. Okula gittiğinde hepimiz karşılaşmışızdır böylesi bir durumla. Alay konusu oluyorlar. Bu nedenle birçok insanın psikolojisi bozuluyor. İşte estetik cerrahinin görevi burada başlıyor. Bunları yaşayan insanları güzelleştirmek için değil normalleştirmek için devreye giriyoruz. Yamuk burunu olan insanı normal bir insandaki gibi buruna kavuşturuyoruz. Rahat nefes almaya başlıyor. 3 kiloluk göğsü vücudunun taşıyabileceği standartta getirip rahat yürümesini sağlıyoruz. Kepçe kulaklı bir insanın psikolojisini düzeltiyoruz. Önce sağlığına kavuşturuyoruz, sonra normalleşiyor. Yani normal bir vücudu
kavuşan bir insanda güzelleşmiş oluyor.

'HASTAYA NE İSTEDİĞİNİ ANLATIYORUZ'
Yine de beni baştan yarat doktor diyenler vardır size de gelen oluyor mu?
- Yok desek yalan olur. Çok nadir de olsa falanca sanatçıya benzemek istiyorum diyenler oluyor. Öncelikle onun psikolojisini çözmeye çalışıyoruz. Biz önce onun ne istediğini değil bizim ne verebileceğimizi anlatıyoruz. Çünkü insanın burnunun bir açısı bir orantısı vardır. Bunu aşırıya kaçırırsak işte o zaman çirkin insan ortaya çıkmış olur. Beni baştan yarat diyen hastamıza isteği şeyin kendisini hayran olduğu kişiye benzetmeyeceğini onun kötü bir taklidi olacağını anlatıyoruz. Estetik operasyonlar bizim ülkemizde magazinleştirildiği için böylesi istekler ortaya çıkıyor. Oysa estetik sağlıklaştırmak ve normalleştirmek için yapılıyor. Bu algı bizim ülkemizde de yerleşmeli."

'EN BÜYÜK SORUN BURUN'
Türkiye'de en çok estetik operasyon uygulanan organ hangisi?
- Bizim ülkemizde en fazla burundan şikayet var. Yani estetikte Türkiye'nin en büyük sorunu burun. Burnunun çirkinliğinden şikayet eden hastalarımızın çoğu operasyon sonrası daha rahat nefes aldığını, kendisini sağlıklı hissettiğini söylüyor. İşte gerçek burada ortaya çıkıyor. Biz burnu güzelleştirmek için değil hastanın rahat nefes alması ve sağlıklı yaşaması için düzeltiyoruz. Ayrıca yüzüne uyumlu hale getiriyoruz.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Güzelleştirmiyor normalleştiriyoruz'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN