Kurşunlu çileği zirveye oynuyor

Bursa'da 8 yıl öncesine kadar tarım sektörünün bitme noktasına geldiği Kurşunlu mahallesinde üretilen organik çileklerden elde edilen gelir yüzleri güldürüyor

Giriş Tarihi: 7.9.2014
Bursa'nın İnegöl ilçesinde 8 yıl öncesine kadar tarım sektörünün bitme noktasına geldiği Kurşunlu mahallesinin imdadına Çilek ürünü yetişti. Yıllık 150 bin ton organik çilek üretimi yapan Kurşunlu mahallesi, bugüne kadar çileği ile ünlenmiş olan Aydın'la yarışıyor. Kooperatifi 8 yıl önce faaliyete geçirdiklerini söyleyen Kurşunlu Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Adnan Satılmış, "8 yıl öncesinde çiftçilik bitme noktasındaydı. Daha önceden fasulye ve domates ürünlerini yetiştiriyorduk. Sonra Nevşehir'deki çiftçilik reformuna katıldık. Orada 7 veren çileğini gördük. Önceden üretimine başladığımız çilek ürünlerinin hasadı bir ay sürüp bitiyordu. 7 veren Çileği ise, mayıs ayında başlayıp ekim ayı sonuna kadar üretimi devam eden bir üründür" dedi. Daha sonra birkaç çiftçi ile deneme üretimi yaptıklarını hatırlatan Satılmış, "Üretimin pozitif olmasıyla beraber, çilek üretimini tüm mahalle halkına yönlendirdik. Şu an Kurşunlu mahallemizde ortalama 5 bin dekar alanda çilek üretimimiz var. Çilek mahallemizin önemli bir gelir kaynağı oldu" diye konuştu.

DİĞER ÇİLEKLERDEN ÇOK FARKLI

Aroması ve kokusuyla Kurşunlu çileğinin diğer çileklerden farklı olduğunu belirten Satılmış, daha önceden açık sistem çilek üretimi yaptıklarını, kapalı sisteme geçince hasat dönemini 3 ay daha öteleyerek, üretimi artırdıklarını söyledi. Bu sene mevsim normallerinin üzerinde geçmesinden dolayı çilek rekoltesinde biraz düşüş olduğunun altını çizen Satılmış, "Bu seneki rekolte beklentimiz, önceki yıllara göre az olmasına rağmen, fiyatların yüksek olması bizi mutlu etti. Ortalama dönümünden 5 ton alıyorduk. Bu sene mevsim şartlarından dolayı dönümünden 3,5 ton aldık. 5 bin dekar alandan 150 bin ton civarında çilek üretimi bekliyoruz" ifadelerini kullandı. İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Mahmut Doğru ise, 'Kurşunlu mahallemiz artık çilek üretim bölgesi oldu. Bizler de elimizden geldiği kadar kendilerine destek olmaya çalışıyoruz. İlerleyen yıllarda Kurşunlu mahallesine çilek üretiminde organik üretim sertifikasını da alacağız" şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kurşunlu çileği zirveye oynuyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN