50 milyon euroya Türk malı elektrikli oto üretecekler

Heuliez olmayınca diğer bir Fransız Synergethic'in çoğunluk hissesini alan Türk girişimciler, yerli malı elektrikli otomobil üretimi için düğmeye bastı

Giriş Tarihi: 20.7.2010
Zor durumdaki Fransız Heuliez'i almak için teklif yapan ancak, sonuç alamayan futürist Alphan Manas, bir başka Fransız şirketi satın alarak Türk malı elektrikli araç için düğmeye bastı. Manas'ın sahibi olduğu Brightwell Holding, otomotiv yan sanayinde faaliyet gösteren Orhan Holding ve B Plus'la birlikte Fransız otomotiv şirketi Synergethic'in yüzde 80'ini satın aldı. Ayrıca, ABD'li pil üreticisi ile Xellerion şirketiyle yüzde 50 ortaklıkla Türkiye'de pil üretimi için anlaşma yaptı. Synergethic firmasının geliştirdiği Tilter adlı elektrikli otomobili Türkiye'de üretmek için harekete geçen Türk girişimciler, Türk malı elektrikli otomobil için toplam 50 milyon euroluk yatırım yapılacak. Bu tutarın içinde Fransız şirketinin satın alması için ödenen para, Türkiye'de kurulacak oto ve pil fabrikasının da maliyeti bulunuyor.

HEULİEZ'DE KAZIK YEDİK
Üç tekerlekli, iki kişilik elektrikli araç, Mart 2011'de Cenevre Otomobil Fuarı'nda vitrine çıkacak. 2001 yılının sonunda seri üretimine başlanacak araç, Avrupa ülkelerine ihraç edilecek. Ancak, Fransız şirketin tasarımı yeniden elden geçirilecek. Manas ve ortakları, bu aracın dışında ileride başka versiyonlarda üretmeyi hedefliyor. Heuliez'i alamasa da Türkiye'de elektrikli araç üretimi konusunda kararlılığını sürekli dile getiren Manas, "Heuliez'de kazık yedik. Son anda bizim distribütörümüz olan Alman şirketle arkamızdan iş çevirip Heuliez'i satın aldılar. Ama bizim için hayırlı oldu. Çünkü, Heuliez'le Fransa'da üretim yapmak zorundaydık. Şimdi ise üretimi Bursa'ya getireceğiz" dedi. B Plus Başkanı Celal Gökçen ve Orhan Holding Başkanı Murat Orhan ise elektrikli otomobilin Türk otomotiv sanayisi için bir fırsat olarak gördüklerini belirterek, bu işin içinde olmak istediklerini anlattılar.

ABD'Lİ ŞİRKETLE ORTAK NİKEL-ÇİNKO PİL YAPACAK
Alphan Manas, ayrıca pil üreticisi Amerikan Xellerion şirketiyle de anlaşma yaptıklarını söyledi. Manas, Amerikan şirketin nikel-çinko piller konusunda araştırmalar yaptığını ve pil teknolojileri konusunda lider bir firma olduğunu belirterek, "Xellerion'la yüzde 50-50 ortaklıkla Türkiye'de pil üreteceğiz. Ürettiğimiz pilleri kendi aracımızda kullanacağız. Ayrıca, 40 ülkeye pil ihracatı yapmak için de araştırma yapıyoruz" dedi.

DÜNYANIN EN UCUZ ELEKTRİKLİSİ OLACAK
Elektrikli araçlarda kullanılan lityum iyon pillerin maliyetinin yüksek olduğunu bu yüzden de, üretilen araçların vergi desteği olmadan satılamayacağına dikkat çeken Manas, şunları söyledi: "Pilin bir kilowatının maliyeti 600 dolar. Biz nikel-çinko pilde bunu yarı fiyatına yani 300 dolara indireceğiz. Bu yüzden de ürettiğimiz elektrikli aracın fiyatı düşük olacak. Piyasada elektrikli araçların fiyatları 14 bin ile 24 bin euro arasında değişiyor. Biz 8 bin euro fiyatla satacağız."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
50 milyon euroya Türk malı elektrikli oto üretecekler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN