Türkiye'nin en iyi haber sitesi

3Gen destek bekliyor

Ülkeye ilk yerli otomobili kazandırma yolunda basamaklar aşılıyor.

Giriş Tarihi: 8.7.2013 13:09
Serüvene birkaç idealist kişi ile başladığını belirten 3Gen'in mimarı Serdar Sapmaz, o dönemde ders verdiği Gazi Üniversitesi'nde keşfedip yetiştirdiği, genç dinamik, yetenekli ve çalışkan gençlerle ekibini genişleterek ülkeye ilk yerli otomobili kazandırma yolunda basamakları aştığını söyledi.

Bir yandan ülkeye genç yetenekler kazandırmanın çabasının içinde olduğunu belirten Sapmaz, şöyle konuştu:

"3Gen'in 2010 yılında ilk tohumunu attık. 2013 yılının başlarında meyve vermeye başladı. Yoğun çalışma sürecinin ardından Gazi Üniversitesinin de destekleri ile üretilen modeli, 23 Mayıs 2013 de Gazi Üniversitesi'nde tanıtımı yapıldı. 3Gen'in, üretilebilir bir gövde yapısına sahip olmasının yanı sıra aerodinamik ve ergonomik etkenlerde göz önünde bulundurulmuştur. Asıl amaç spor araç tasarımı yapmakdan ziyade, karakter tasarımı yapmak idi. Önce spor modelde denenen karakter, sırasıyla; 4 kapı sedan, şehir içi mini elektrikli ve crossover sınıfındaki araçlara yansıtarak marka olma yolunda ciddi adımlar atılması planlanmaktadır."

Yüzde yüz elektrikli ve hibrid motor olmak üzere iki farklı şekilde tasarladıklarını anlatan Sapmaz, şunları söyledi:

"Araç kendinden çok söz ettireceğe benziyor. Daha şimdiden yerli ve yabancı yatırımcıların ilgi odağı olan bu proje, Tübitak'a sunuldu. Ülkenin saygın firma, kurum ve kuruluşları ile oluşturulan konsorsiyum, 4 kapılı Sedan versiyonu için çok ciddi bir çalışma yaparak Tübitak 1007 çağrısına başvuru yaptık."

Konfüçyüs'ün "Eğer ağaca çıkmak istiyorsanız yıldızlara çıkmayı hedef alın, başarırsınız" sözünü ilke edindiğini belirten Sapmaz, elektrikli ve hibrid otomobil alanında dünya liderliğini hedeflediklerinin altını çizerek " 3GEN Devrimi'nin karanlığa gömülmemesi Türk halkının elindedir. Türkiye'nin desteğini beklemektedir" şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
3Gen destek bekliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN