Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Otomotivin kalbi İstanbul’da atacak

Türkiye'nin ve bölgenin ticari araç konusundaki en büyük buluşması Comvex İstanbul, 14-17 Kasım tarihleri arasında TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi'nde 33 bin metrekarelik alanda, 125 firmanın katılımıyla gerçekleşecek

Giriş Tarihi: 15.11.2013
Bu yıl 4'üncüsü düzenlenen Comvex Ticari Araçlar, Otobüs ve Yan Sanayi Fuarı 14-17 Kasım 2013 tarihinde TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi'nde gerçekleşecek. Logist Eurasia 2013 6. Lojistik Endüstri, Taşımacılık, Yükleme, Boşaltma, İstifleme, Depolama, Araç, Donanım, Sistem ve Teknoloji Fuarı da eş zamanlı olarak düzenlenecek. Comvex Ticari Araçlar, Otobüs ve Yan Sanayi Fuarı,15-16 Kasım tarihlerinde saat 10.00-19.00 arası, 17 Kasım tarihinde ise saat 10.00-18.00 arasında ziyaret edilebilecek. Otomotiv Sanayi Derneği (OSD), Ağır Ticari Araçlar Derneği (TAİD) ve Taşıt Araçları Yan Sanayicileri Derneği (TAYSAD) işbirliği ile düzenlenen ve OICA Fuarlar Listesi'nde yer alan Comvex İstanbul Fuarı, 8 salonda, 33 bin metrekarelik alanda 125 firmanın katılımıyla gerçekleşecek. Mercedes-Benz Türk, MAN, Fiat, Ford, Anadolu Isuzu, Iveco, Karsan gibi Türkiye ticari araç sektörüne yön veren firmalar, fuarda son modelleri ve yeniliklerini tantacak. 2011 yılında 21 ülkeden 374 firmanın katılımı ile gerçekleşen fuarı, 49 ülkeden, 33 bin 937 profesyonel tarafından ziyaret edildi. Avrasya bölgesinin yeni ticari fırsatlar yaratan platformu Comvex İstanbul Fuarı, otomotiv dünyasının kalbi olan ticari araçlar, otobüs ve yan sanayi sektörünü bir araya getiriyor. Fuar, katılımcı firmaların marka bilinirliğini güçlendirirken, ihracat imkanlarını artırıyor, potansiyel müşterileri bir araya getiriyor, yeni dağıtım kanalları sağlıyor ve satış sürecini hızlandırıyor. 2023 yılında 75 milyar dolar ihracat hedefi olan Türkiye otomotiv sektörünün en önemli parçası olan ticari araçlar, önemli avantajlara sahip. Türkiye, hafif ticari araç üretiminde Avrupa birincisi, otobüs üretiminde ise Avrupa ikincisidir. Büyük gelişim gösteren yan sanayi, yurtiçinde ana sanayinin ihtiyaçlarını karşılamanın yanı sıra önemli ölçüde ihracat gerçekleştirmektedir.Türkiye'deki Ar-ge projelerinin büyük bir bölümü, otomotiv ve yan sanayi tarafından gerçekleştiriliyor.

Anadolu Isuzu çıkarma yapıyor
Belçika Busworld 2013 Fuarı'nda yeni 9 metre turizm otobüsü Visigo ile 9.5 metre segmentindeki halk otobüsü Citibus ve CNG'li versiyonunun Avrupa tanıtımını yapan Anadolu Isuzu, Comvex İstanbul Fuarı'na çıkarma yapacak. Tasarımı ve üretimi Anadolu Isuzu Şekerpınar tesislerinde gerçekleşen otobüslerin yanı sıra dış ve iç dizaynı yenilenen Novo Serisi otobüslerle, Turkuaz Engelli, Turkuaz VIP ve Novociti sergilenecek. 1983'te Isuzu ile lisans anlaşması yaparak o dönemin otomotiv sektöründe ilk Türk-Japon ortaklığını gerçekleştiren Anadolu Isuzu, ürün kalitesinde Japon standartlarını hedef alarak hafif kamyon, kamyonet, küçük otobüs, pick up gibi ticari araçların üretim, ithalat ve pazarlamasını yapıyor. Anadolu Isuzu, küçük otobüs grubunda ürettiği araçlar için ihracat faaliyetlerini de yürütüyor. Şirketin ihracat faaliyetleri çoğunluğu Avrupa Birliği üyesi olan 27 ülkeyi kapsıyor. Türkiye'den yapılan küçük otobüs ihracatında önemli bir yere sahip olan Anadolu Isuzu, son dokuz yıldır (2004- 2012) Türkiye küçük otobüs ihracat lideri konumunda bulunuyor.

Hafif ticari son 10 yılın en düşük seviyesinde
2013 yılı Ocak-Ekim döneminde hafif ticari araç pazarı bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 13 oranında azaldı ve pazar 145 bin adet düzeyine geriledi. Yerli hafif ticari araç satışları yüzde 21, ithal hafif ticari araç satışları ise yüzde 3 oranında azaldı. İthalatın pazar payı yüzde 48 oldu. 2013 yılı Ocak-Ekim döneminde bir önceki yıla göre ağır ticari araç pazarı yüzde 2 oranında azaldı ve 30 bin adet düzeyinde gerçekleşti. 2013 yılında kamyon pazarı yüzde 11 oranında azalarak 24 bin adet düzeyine gerilerken, otobüs pazarı ise özellikle kent içi yolcu taşımacılığı talebindeki olumlu gelişmeler nedeni ile yüzde 88 gibi önemli oranda arttı ve 3 bin 676 adet oldu. Son 10 yıllık ortalamalara göre hafif ticari araçlar (HTA) pazarı yüzde 16.8 oranında azaldı. Kamyon pazarında 10 yıllık ortalamalara göre yüzde 6.7 azalırken otobüs pazarı ise yerel yönetim alımları ile yüzde 159.8 oranında artış gösterdi.

İHRACAT ARTTI
2013 yılı Ocak-Ekim döneminde üretim küçük kamyonda yüzde 50, minibüste yüzde 40, otobüste yüzde 34, midibüste yüzde 25 oranında arttı, büyük kamyonda yüzde 9, kamyonette ise yüzde 1 oranında azaldı. Bu dönemde, ticari araç ihracatı ise yüzde 12 artış ile 289 bin adet düzeyinde gerçekleşti. Traktör ihracatı ise yüzde 6 oranında azaldı ve 12 bin adet düzeyine geriledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Otomotivin kalbi İstanbul’da atacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN