Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Düğme ve boncukla geri dönüşümlü tablo yapıyor

Giriş Tarihi: 9.2.2014

İngiliz sanatçı Jane Perkins geri dönüşüme katkı sağlamak için düğme, boncuk, plastik çatal gibi malzemelerle çok ünlü tablo ve fotoğrafları yeniden uyarlıyor

İngiliz sanatçı Jane Perkins çocukluğundan beri düğmelerle, kullanılmayan eski eşyalarla oynamayı çok sevdiği için kendine alışılmadık bir alan yarattı. Perkins'in eski malzemeleri değerlendirme arzusu ve sanata olan yakınlığı onu geri dönüşüme destek veren obje sanatçısı haline getirdi. Şimdi onun yarattığı eserler internette ilgiyle takip ediliyor. "Nesnelerden her şeyi yapmak mümkün, yeter ki hayal gücünüze ve kendinize inanın" diyen Perkins, 2006'da ünlü tablo ve fotoğraflardan esinlenerek bir projeye girişti. Düğme, plastik oyuncaklar, mücevher, plastik kaşık gibi her renk ve her çeşit nesneleri kullanarak tablolar yaptı. Plastik parçalardan yaptığı eserler arasında Vincent Van Gogh'un Güneş Çiçekler'i, Vermeer'in İnci Küpeli Kız'ı, Albert Einstein'ın, Kraliçe Elizabeth'in portreleriyle National Geographic'in ünlü 'Afganlı Kız' fotoğrafı var.

ESERLERİNİ 2 MİLYON KİŞİ GÖRDÜ
Her eser için yaklaşık binlerce plastik parça kullanan sanatçı, yaptığı derlemelerde eseri oluşturmaktan çok uygun renkleri aramaya zaman harcadığını anlatıyor. Perkins özellikle elindeki nesneye sadık kalmak istediğini söylüyor: "Bu eserleri yapmamın amacı geri dönüşümü vurgulamak. Bu nedenle formunu değiştirmeyi hiç düşünmedim. Sonunda aradığımı buluyorum." Perkins, yaptığı işlerden etkilenen bir firmanın öncülüğünde, Londra'nın yeraltı metrosunda da eserlerini sergiledi. Yaklaşık 2 milyon kişinin gördüğü eserler, sosyal paylaşım ağlarında da çok sık paylaşıldı. Üstelik bu yaratıcı çalışmaları ona birçok ödül de kazandırdı. Sitesinde çeşitli plastik malzemeler aradığını söyleyen Perkins'in en son yaptığı eser, Leonardo Da Vinci'nin Louvre Müzesi'nde sergilenen Mona Lisa adlı ünlü tablosu oldu. Perkins şimdi yeniden yapabileceği bir tablo arayışında. Bu çalışmalarını yaparken isteyenlere ders de veren sanatçı, eseri biter bitmez sergilemek istiyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Düğme ve boncukla geri dönüşümlü tablo yapıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN