Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ressamların köyü

Endonezya'nın Jelekong köyünün nüfusu 300. Ve köyde yaşayanların tümü ressam. Metropollerdeki sanat galerilerinin, sanatseverlerin verdikleri siparişleri yapan köylüler, geçimlerini sadece eserlerini satarak sağlıyor

Giriş Tarihi: 23.3.2014
Jelekong Endonezya'nın küçük bir köyü. Bu köyü diğer köylerden ayıran özelliğiyse köyde yaşayanların hepsinin ressam olması ve geçimlerini sadece resimlerini satarak sağlaması. Köydeki evlerin içi resim atölyesini, dışı da sanat evini andırıyor. Onlar genellikle manzara ve natürmort resimler yapmayı tercih ediyor. Aslında onlara zanaatkar demek daha doğru. Çünkü yaptıkları resimler yaratıcılık ürünü değil ya da bir fikir üzerinden resim yapmıyorlar. Gelen siparişleri hızla yetiştirme telaşındalar. Zaten genellikle de aynı türden resimleri yapmayı tercih ediyorlar.

EMEKLERİNİ UCUZA SATIYORLAR
Jelekonglular çocukluktan aldıkları resim eğitimi sayesinde köydeki yaşamlarını sürdürebiliyor. Resim yapamayanlarsa köyün diğer işleriyle ilgileniyor. Her köyde imece olduğu gibi Jelekong'da da var. Onlar çalışmalarını genellikle birlikte yapıyor ve resimleri evlerinin çatılarına kurumaya bırakıyor. Köydeki evlerin çatıları her gün yenilenen sergi gibi adeta. Çocuklar da bir yandan okulda resim eğitimi alırken bir yandan da tuvalleri taşıyarak ailelerine yardım ediyor. Köyün ressamlar Endonezya'nın Bali, Cakarta ve Jambi gibi metropollerindeki sanat galerilerinin ya da sanatseverlerin verdikleri siparişleri hızla yapıyor. Onların tercih edilir olmasının sebebi hızlı resim yapabilmeleri ve ucuza çalışmaları. Bir ressam günde ortalama beş resim yaparken bir ayda köyde yapılan ve satılan resimlerin sayısı bini buluyor. Resimlerin fiyatı 50 bin rupi (5 dolar) ile 11 milyon rupi (1000 dolar) arasında değişiyor. Ressamların tuval ve boya ihtiyaçlarını karşılayan sanat galerileri köydeki ressamlardan ucuza satın aldıkları resimleri neredeyse on katı fiyatına satıyor. Endonezya'nın resim pazarının işçileri olarak nitelendirilen köylüler durumdan şikayetçi değil. Onlar sadece takdir edilmek istiyor.

ÇATILARDA RESİM VAR!
Jelekong sakinleri güne resim yaparak başlıyor. Yapılan resimler kurumaları için evlerin çatılarına bırakılıyor. Resimler genellikle benzer, manzara ve natürmort. Köyün çocukları da okulda resim tekniklerini öğreniyor. Resim yapamayansa köyün diğer işleriyle ilgileniyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ressamların köyü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN