Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çocuk işçilerin karelerdeki dramı

Türkiye'nin dört bir yanından 50 fotoğrafçı 12 Haziran Dünya Çocuk İşçiliği ile Mücadele Günü kapsamında çocuk işçileri fotoğrafladı. İFSAK'ta bir ay boyunca sergilenecek olan bu fotoğraflar, çocuk işçilerin dramını gözler önüne seriyor

Giriş Tarihi: 15.6.2014
Dünyada 250 milyon çocuk işçi var. Farklı iş alanlarında ve ağır şartlarda çalışan çocuk-genç işçilerin Türkiye'deki sayısı ise 893 bin. Çocuk işçilerin kimi eğitimine devam edemiyor, kimi hem okuyor hem de ağır ve tehlikeli işlerde çalışıyor. Oto tamirciliğinden demirciliğe, sokak satıcılığından ayakkabı boyacılığına kadar birçok alanda çocuk işçilerle karşılaşmak mümkün. Toplumun da çocuk işçiler konusunda yeterli duyarlılığı gösterdiğini söylemek pek mümkün değil. Oysa toplumun dikkatini çekmek için 12 Haziran Dünya Çocuk İşçiliği ile Mücadele Günü olarak anılıyor. Bugün kapsamında da çocuk işçiliğinde farkındalık yaratacak etkinlikler yapılıyor. Bu etkinliklerden biri de İstanbul Fotoğraf ve Sinema Amatörleri Derneği (İFSAK) ve İstanbul İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi (İSİG) işbirliğiyle gerçekleştirilen Çocuk İşçiler Fotoğraf projesi. Proje kapsamında Türkiye'nin dört bir yanından 50 fotoğrafçının çektiği 452 fotoğraf arasından 27 fotoğrafçının 60 fotoğrafı sergilenmek üzere seçilmiş. İFSAK Sergi Salonu'nda 12 Temmuz'a kadar açık olan Çocuk İşçiler Fotoğraf sergisinde, ototamirciliğinden demirciliğe, iplikçilikten simitçiliğe kadar çeşitli alandarda çalışan çocuk işçilerin fotoğrafları var. Projenin çocuk işçilere dikkat çekmek için yapıldığını söyleyen İFSAK'tan Çetin Kaya: "Sergi bir ay boyunca açık kalacak. İlerleyen dönemde serginin Türkiye'de il il açılması planlanıyor" diyor.

893 BİN ÇOCUK İŞÇİMİZ VAR
Uluslararası Çalışma Örgütü'nün (ILO) verilerine göre dünyada 250 milyon çocuk işçi bulunuyor. Çocuk sözleşmesinde 'Ulusal yasalarca daha genç bir yaşta reşit sayılma hariç, 18 yaşına kadar her insan çocuk sayılır' ibaresi var. Türkiye'deki yasaya göre 15 yaşını doldurmuş ancak 18 yaşını bitirmemiş işçiler genç işçi sayılırken, 14 yaşını tamamlamış ancak 15 yaşını bitirmemiş işçiler çocuk işçi olarak tanımlanıyor.
Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TUİK) verilerine göre Türkiye'de 2012 yılında 6-17 yaş arasındaki 15 milyon 247 bin çocuktan 893 bini çalışıyor.
Türkiye'de işçi çocukların yüzdesi 5.9.
Çalışan çocukların yüzde 32.7'si 6-14 yaş grubu arasında. İşçi çocukların yüzde 67'si ise 1517 arasında yer alıyor.
Okula devam eden 6-17 yaş grubundaki çocukların yüzde 3.2'si çalışıyor. Çalışan çocukların yüzde 49.8'i okula gidiyor, yüzde 50.2'si eğitime devam etmiyor.
Çalışan çocukların yüzde 44.7'si tarım sektöründe, yüzde 24.3'ü sanayide, yüzde 31'i ise hizmet sektöründe çalışıyor. Bu çocuklar ağırlıklı olarak tarım sektöründe yer alıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çocuk işçilerin karelerdeki dramı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN