Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sanal dünyanın gurbetçi ailesi

Giriş Tarihi: 3.8.2014

Altınışıklar Hollanda'da yaşayan bir Türk ailesi. Her gün yaşadıklarını çekip YouTube'a yüklüyorlar. Türkiye, Azerbeycan ve Almanya' da binlerce takipçileri var. Onlar YouTube'un ilk Gurbetçi Ailesi

Shay Carl, 27 yaşına kadar bilgisayar sahibi olmamış bir emlakçıydı. 2007'de biriktirdiği parayla aldığı bilgisayarında ilk akşamını video paylaşım sitesi YouTube'u keşfederek, üyelerin paylaşımlarını inceleyerek geçirdi. Ani bir kararla emlak işini bırakıp, hafta sonları radyoda çalışmaya ve YouTube'a videolar yüklemeye başladı. O zamanlar beş kişi olan ailesini geçindirebilmek için gelire ihtiyaç duyan Shay, YouTube'a yüklediği videolara reklam alarak para kazanabileceğini keşfedince kendini bu işe adadı ve insanları güldüren, onları yorumlar yapmaya iten ailesinin hayatına dair videolar hazırladı. 29 yaşına geldiğinde ayda 2 bin dolar civarında gelir elde ediyordu ve aklına bu kazancı daha da arttıracak bir fikir geldi. Her gün bir video yüklemeye karar verdi. Bu durum abone sayısını üçe katladı. Şimdi 2,5 milyona yakın abonesi olan 'YouTube'un ilk ailesi' unvanını taşıyan Shaytard'lar, Youtube'dan yılda 250 bin dolar gibi rekor bir kazanç elde ediyor. Birçok aile Shaytard'ların yolundan gitti. Günlük hayatlarını internet üzerinden insanlara açtı. Bunlardan biri de Altınışık ailesi. Onlar You- Tube'da bir profil oluşturarak her gün Gurbetçi Aile'nin Günlük Hayatı adıyla video yüklüyorlar ve o günkü sıradan hayatlarını insanlarla paylaşıyorlar. Shaytard'ları da yakından takip eden Tuğba ve İlhan Altınışık çifti, bir gün onlar kadar başarılı olabilmeyi hayal ediyor.

İNTERNETTE TANIŞIP EVLENDİLER

Altınışık çifti yedi ay önce gündelik videolar yüklemeye başlamış, şimdi 5 binden fazla takipçileri var. Aslında internet, Altınışık çifti için önemli. Çünkü internet üzerinden tanışarak evlenmişler. Tuğba Altınışık Hollanda'da üniversitede okurken, o dönem Türkiye'de yaşayan eşi İlhan'la tanışıyor ve evlenmeye karar veriyorlar. Çift 2008'de de evlenip Hollanda'ya yerleşiyor. İkisi de günlük hayatlarında video ve resim çekmeyi seven insanlardan. Tuğba Altınışık "YouTube'da yabancı ailelerin maceralarını izliyorduk. Aile hayatı izlemek çok keyifli çünkü. Eşimle 'Neden burada bir Türk ailesi yok' diye de konuşuyorduk. Geçen yıl, 'Biz yapalım' diye yola çıktık" diyor. Sıradan bir Türk ailesinin sıradan bir günü ama tam da bu sıradanlık internette karşılığını buluyor. Takipçileri artıyor. Altınışık "Her gün bir çok mesaj alıyorum. 'Artık günlük hayatımızın parçası oldunuz' diyenler de var, 'Sizi sadece ben değil annem babam bile izliyor'diyenler de. Yaşı küçük olan izleyicilerimiz bebeğimiz Melis'i çok seviyor, genç kızlar 'İleride ben de sizin gibi bir aile kurmak istiyorum' diye mesajlar atıyor." Çift de takipçileriyle birebir ilişki kurmaya özen gösteriyor. Tuğba Altınışık ilgi görmelerinin sebepleri arasında bu yakın ilişki kurma çabasının olduğunu söylüyor. Gurbetçi Türk aile birçok ülkede ama en çok Türkiye'de izleniyor. Türkiye'den sonra ise Almanya ve Azerbeycan'dan takip ediliyor.

TEMİZLİK YAPARKEN BİLE ÇEKİM VAR
Altınışık ailesi sekiz aydır aile hayatlarını insanlarla paylaşıyorlar. Ellerine kamera almadıkları bir gün olmamış. Çiftin geçen yıl 1 Nisan'da dünyaya gelen Melis adlı kızları da bu videoların kahramanlarından. Tuğba Altınışık, videolu yaşamlarını şöyle anlatıyor: "Sabah kalktığımızdan Melis yatana kadar her gün kamera elimizde hayatımızı çekiyoruz. Mesela Melis'e yemek hazırlarken bir elimde kamera oluyor, temizlik yaparken yine elimde kamera var. Market alışverişine gittiğimizde yine durum aynı. Günlük hayatımızı yaşarken çekiyoruz. Biz oyuncu değiliz, sadece günlük işlerimizi yaparken çekime alıyoruz. Günde en az bir saat çekim yapıyoruz. Her akşam Melis'i yatırdıktan sonra bu çekimleri kısaltıyorum, en ilginç anları çıkarıyorum ve ortalama 20 dakikalık bir video oluşuyor. Onu da YouTube'a yüklüyorum."

HAMİLELİĞİME DESTEK OLUYORLAR
Tuğba Altınışık şu an üç aylık hamile. Eşi İlhan ise bir restoran zincirinde müdür olarak çalışıyor. "Önümüzde büyük bir macera var" diyor Tuğba Altınışık sonra da devam ediyor:"Bizi izleyenler hamileliğimde bana destek oluyor. Hamileliğim boyunca, doğumda ve doğumdan sonra benim yanımda olacaklarına inanıyorum. O yüzden durmak yok! Zaten yedi ay geçti ve kamera hayatımın bir parçası oldu." Altınışık kendi hayatlarını internete taşımaktan para kazandıklarını da söylüyor. Üç hafta öncwe takipçilerine daha iyi bir hizmet verebilmek adına Türkiye'nin ilk YouTube sertifikalı MCN firması olan ILS Vision ile çalışmaya başlamışlar. ILS Vision profesyonel bir firma. Onların daha fazla takip edilmesinin önünü açıyor ve daha fazla gelir elde etmelerine olanak sağlıyor.
SİNE USTAOĞLU
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sanal dünyanın gurbetçi ailesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN