Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Polis Koleji

Polis Koleji, Emniyet Genel Müdürlüğüne bağlı olan yatılı ve resmi üniformalı okul.

Ankara Polis Koleji, lise derecesinde eğitim ve öğretim yapmak üzere 15 Haziran 1938 tarihinde Atatürk'ün direktifleri ile kurulmuş, Anıttepe'deki Polis Enstitüsü binasında faaliyete geçmiştir. 1979 yılında yabancı dil gereksinimi duyulup hazırlık sınıfı konularak eğitim süresi dört yıla çıkarılmış olup, 2005 yılında Milli Eğitim Bakanlığının orta öğretim kurumlarındaki hazırlık sınıfını kaldırması ile birlikte Polis Koleji Müdürlüğü de hazırlık sınıfını kaldırarak 4 yıllık eğitime geçmiştir. Müfredatı geliştirilerek Fen Lisesi statüsünde ve fen alanında eğitim yapmaya başlamıştır. Bakanlar Kurulunun 19 Eylül 2004 tarih ve 2004/7935 sayılı kararları ile Bursa iline de Polis Koleji açılmış olup, 2005 yılında eğitim ve öğretime başlamıştır.

1985 yılında Ankara'ya ek olarak İzmir, İstanbul ve Afyon'da da Polis Kolejleri açılarak Polis Koleji sayısı 4'e çıkmıştır. 1988 yılında ise Afyonkarahisar Polis Koleji kapatılmış ve öğrenciler yeni açılan Adana ve Kayseri kolejlerine aktarılmıştır. Böylece 1988 yılında Polis Kolejleri'nin sayısı 5'e çıkmıştır. 1992 yılında Adana, Kayseri ve İzmir Polis Kolejleri, 1994 yılında ise İstanbul Polis Koleji kapatılmış ve Polis Meslek Yüksekokulu olarak faaliyetine devam etmiştir.İzmir Polis Koleji kurulduğu 1985 yılından kapandığı 1992 yılına kadar 549 öğrenci mezun vermiştir. İstanbul Polis Koleji kurulduğu 1985 yılından kapandığı 1994 yılına kadar 1.102 öğrenci mezun vermiştir. Kayseri Polis Koleji kurulduğu 1988 yılından kapandığı 1992 yılına kadar 244 öğrenci mezun vermiştir. Adana Polis Koleji kurulduğu 1988 yılından kapandığı 1992 yılına kadar 267 öğrenci mezun vermiştir. Ankara Polis Koleji kurulduğu 1938 yılından günümüze kadar 7.093 öğrenci mezun vermiştir. Kurulduğu günden bu güne Polis Kolejlerinden toplam 9.255 öğrenci mezun olmuştur.

Şu an Ankara Polis Koleji'nin 960, Bursa Polis Koleji'nin 300 öğrenci mevcudu bulunmaktadır.

Kuruluş Amacı
Polis Koleji; lise derecesinde eğitim ve öğretim yapmak üzere Emniyet Genel Müdürlüğüne bağlı olarak parasız yatılı ve resmi üniformalı okullar olarak kurulmuştur. Polis Kolejleri Milli Eğitim Bakanlığına bağlı Anadolu liselerinin fen bilimleri öğretim programlarına uygun olarak lise derecesinde eğitim ve öğretim yapmaktadır.

Polis Koleji Mezunları; Emniyet Teşkilatına orta ve üst kademe amir yetiştiren Polis Akademisinden mezun olduktan sonra Komiser Yardımcısı rütbesi ile Emniyet Teşkilatında çalışmaya başlamaktadırlar.

Polis Koleji öğrencilerinin eğitim faaliyetleri amaç ve ilke bakımından Milli Eğitim Temel Kanunu hükümlerine uygun olarak yürütülmekte olup, öğrencilerin;

- Atatürk İlke ve İnkılâplarına ve Anayasa'nın başlangıcında ifadesini bulan Türk Milliyetçiliğine bağlı; Türk Millî Eğitiminin millî, kültürel değerlerini benimseyen, koruyan ve geliştiren, ailesini, vatanını, milletini seven ve daima üstün tutmaya çalışan, insan haklarına saygılı ve Anayasa'da özellikleri belirlenen Türkiye Cumhuriyeti'ne karşı görev ve sorumluluklarını bilen ve bunları davranış haline getiren kişiler olarak yetiştirilmesi,

- Emniyet Teşkilatı'nın orta ve üst kademe amir ve yöneticilerini yetiştirmek amacıyla kurulan Polis Akademisi'nin öğrenci kaynağını oluşturmak üzere, meslek terbiye ve disiplin anlayışına küçük yaşlardan itibaren alıştırılması,

- Beden, zihin, şahsiyet, ruh ve duygu bakımından dengeli ve sağlıklı şekilde gelişmiş bir kişiliğe ve karaktere, hür ve bilimsel düşünce gücüne, geniş bir dünya görüşüne sahip kişiler olarak yetiştirilmesi,

- Bilgi, beceri ve yeteneklerini geliştirmek, birlikte iş görme alışkanlığını kazandırmak suretiyle hayata ve polislik mesleğine hazırlamak ve onları kendilerini mutlu kılacak ve toplumun mutluluğuna katkıda bulunacak şekilde millî birlik ve beraberlik içinde Türk Milleti ile polislik mesleğini yapıcı ve seçkin bir ferdi olarak yetiştirilmesi temel ilkedir.

Fiziki durumu
Modern bir çehreye sahip sınıf katlarında; 37 adet derslik, fizik, kimya, biyoloji, bilgisayar, Self Access laboratuarları, resim ve müzik odaları bulunmaktadır. Yatakhane katlarında öğrencilerin dinlenmeleri için odalar ve en alt katında öğrencilerin de faydalandıkları çamaşırhane bulunmaktadır. Spor imkânları açısından; yarı olimpik yüzme havuzu ve günümüz koşullarında yeniden düzenlenmiş kondisyon salonu bulunmaktadır. Ayrıca Kondisyon Salonu ile bağlantılı olan Havalı Tabanca Atış Poligonu'nda Atış Takımı çalışmaktadır. Okulda hentbol, karate, judo, yüzme, tenis, basketbol, voleybol, badminton, oryantiring gibi sporlar yapılmaktadır. Bunların yanında kamelyalar, futbol, basketbol, voleybol sahası, tenis kortu ve halı saha öğrencilerin kullanımına açıktır. Öğrenci Dinlenme Salonlarında kantin ve çay ocağı bulunmaktadır. Öğrenciler boş vakitlerinde dinlenme salonlarından faydalanabilecekleri gibi satranç odası, kütüphane, bilardo salono, playstation salonu, bilgisayar laboratuarları gibi alanları kullanabilmektedirler. Okulda Bilişim Teknolojileri Topluluğu'nda öğrenciler, kendilerini tasarım, programlama gibi alanlarda geliştirebilmektedirler. Okulda Aktif Kolej Dergi Grubu yılda 2 kere çıkardığı Polis Koleji "Aktif Kolej Dergisi" ile tüm emniyet teşkilatına yayında bulunmaktadır. Sağlık hizmetleri olarak Başhekimlik bünyesinde bir diş hekimi ve bir hemşire bulunup öğrencinin sağlık problemlerini imkânlar dâhilinde giderirler. Ciddi ve tedavisi kurumda yapılamayacak öğrenciler hastaneye sevk edilirler.

Başarıları
Polis Koleji öğrencileri her sene çeşitli spor (özellikle atıcılık, karate ve güreş), bilişim ve Akıl Oyunları yarışmalarında Türkiye ve dünya dereceleri elde etmektedir. Polis Koleji Sinema Kulübü , katıldığı kısa metrajlı film yarışmalarında çeşitli dereceler almaktadır.
HABERLER Polis Koleji ile ilgili tüm haberlere, sabah.com.tr’ye eklenen son dakika haber ve gelişmelerine 7/24 bu başlık altından ulaşabilirsiniz. Toplam 04 Polis Koleji haberi sayfamızda bulunuyor.
BİZE ULAŞIN