Vücuda yapışan kene humik asitle çıkarılabilir

Giriş Tarihi: 22.5.2013 14:20

Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Tutar, "Egzama, yara iyileştirici ve deri hastalıklarının tedavisinde kullanılan humik madde kene çıkarma işleminde de kullanılabilir" dedi.

Tutar, humik asidin, insan sağlığı için birçok alanda kullanıldığını söyledi. Humik asidin, toprağın humus kısmında bulunan doğal bir madde olduğunu belirten Tutar, "Asitik PH değeri düşük organik bir maddedir. C vitamini de aynı zamanda asit özelliktedir. Humik asidin birçok tıbbi etkileri vardır. Özellikle deri hastalıkları üzerine çalışmalar yapıldığı bilinmektedir" diye konuştu.

"HUMİK ASİT SÜRDÜĞÜM BÖLGEDEKİ KENE KENDİLİĞİNDEN DÜŞTÜ"

Vücuduna bir süre önce kene yapıştığını anlatan Tutar, şöyle devam etti:

"Akyazı'da yaşayan anneme bahçe yapımında yardım ettim. Akşam Sakarya'daki evimize geri döndük. Sabah sağ kolumdaki keneyi gördük. Kenenin bulunduğu bölgeye evimde sürekli bulundurduğum humik asitten sürdüm. 15 dakika oda sıcaklığında bekledikten sonra humik asidi temizlerken kene de ölü şekilde kendiliğinden bulunduğu yerden hiç iz bırakmadan ayrıldı. Bilindiği gibi bazı kenelerin ısırması ve kenenin yanlış çıkarılması ölümlere yol açmaktadır. Bu ve buna benzeyen nedenlerle humik asidin bu özelliğinin araştırılması gerektiğini düşünüyorum. Egzama, yara iyileştirici ve deri hastalıklarının tedavisinde kullanılan humik asit kene çıkarma işleminde de kullanılabilir. Her ihtimale karşı bir hekime de başvurulmalıdır. Konuyla ilgili araştırma da yapılmalıdır."

"HUMİK ASİT KULLANIM KÜLTÜRÜ GELİŞTİRİLMELİDİR"

Tutar, humik asidin topraktan elde edildiği için tamamen doğal olduğunu ifade etti.

Türkiye'nin humik asit zengini bir ülke olduğuna işaret eden Tutar, "Türkiye'nin kaynakları çok iyi durumdadır ancak çok da hovardaca kullanılıyor. Humik asit, geçmişte çamurla tedavide kullanılıyordu. Geçmişte kırık tedavilerinde de kullanıldı. Biz bilimsel çalışmalar yönünü araştırıyoruz. İç hastalıklarında da bununla ilgili birçok araştırma yapılıyor. Doğal olduğu için, modern tıp bunu pek kullanmak istemiyor ama alternatif tıp kullanıyor" diye konuştu.

Humik asidin, başta tarım olmak üzere hayvancılık, sağlık, kozmetik ve endüstrinin pek çok alanında kullanım potansiyeli olan çok yönlü ve değerli organik madde olduğunu anlatarak, "Toprak verimini arttırmada da işe yaramaktadır. Ülkemiz topraklarının büyük bölümü organik karbon noksanlığı çekmektedir. Topraklarımızın verimini ve kalitesini arttırmak için humik asitle buluşturmamız gereklidir. Bunun için gerekirse bir seferberlik ilan edilmeli ve humik asit kullanım kültürü geliştirilmelidir. Humik asit araştırmaları desteklenmeli ve humik asit araştırma merkezleri kurulmalıdır" değerlendirmesinde bulundu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Vücuda yapışan kene humik asitle çıkarılabilir
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN