Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bebeğinizin teni kadar yumuşak bir temizlik

Bebeğinizin temizliği için; hem hassas cildine zarar vermeyecek, hem de tam hijyen sağlayacak ürünleri tercih etmelisiniz. Onu yumuşak bir süngerle yıkayabilir veya alkolsüz temizleme mendillerini kullanabilirsiniz

Giriş Tarihi: 3.8.2013
Bebeklerin günlük temizliği, anne-babaların en çok dikkat ettiği noktaların başında geliyor. Temizlik konusu; özellikle yazın bebeğiniz hem plajda ve dış mekanlarda daha fazla vakit geçirdiği, hem de sıcakta isilik ve pişik tehlikesi arttığı için, ayrı bir önem kazanıyor. Hoş kokulu ve alkol içermeyen ıslak temizleme mendilleri, pratik kullanımları sayesinde sıkça tercih ediliyor. Günlük el, yüz ve beden temizliğinde iyi bir alternatif olan temizleme mendilleri, bebeğinizin altını değiştirirken de yardımınıza koşuyor. İşte yaz aylarında bebeğinizin vücut hijyeni için dikkat etmeniz gereken noktalar:

ÖNDEN ARKAYA DOĞRU SİLİN
Bebeğinizin alt temizliği sırasında kullanacağınız malzemeler, elinizle ulaşabileceğiniz mesafede olmalı.
Alt temizliği için bebeğinizi; çok sıcak olmayan, hava akımı almayan ve düşmeyeceği bir yere yatırmalısınız.
Bebeği yatırdıktan sonra bezinin bantlarını sökün. Sol elinizle bacaklarını acıtmayacak şekilde kavrayın ve sağ elinizle eski bezi çıkartın.
Alt temizliğini, her zaman önden arkaya doğru yapın.
Temizlik için bebeklerin hassas cildine uygun ıslak temizleme mendillerini kullanabilirsiniz.
Bebeğin poposunda pi��ik varsa eczanelerde bulabileceğiniz gazlı bezlerden faydalanabilirsiniz. Bu bezleri, kaynatılıp soğutulmuş suya batırarak kullanmalısınız.
Poposunu temizledikten sonra, bacaklarındaki kıvrımların arasını başka bir mendille nazikçe silin. Sonra altına yeni bir bez yerleştirin.

PLAJA GİTMEDEN ÖNCE DİKKAT!
Deniz ve havuz mevsimi boyunca, çocuk ve bebeklerin çoğu sudan çıkmıyor! Hem bebeğinizi bu zevkten mahrum bırakmamalı, hem de onu, acil bir durumda müdahale edebileceğiniz mesafede tutmalısınız.
Bebeğinizi güneşe çıkarmadan önce cildine zarar vermeyecek su bazlı nemlendiriciler sürmelisiniz. Böylece son derece hassas olan cildi, zararlı ışınlardan etkilenmez.
Güneş ışınları; yetişkinlerin olduğu gibi, çocukların da cildini yıpratır. Korunmanın en garantili yolu; güneşe çıkmamaktır. Fakat denizden çocukları uzak tutmak pek mümkün değildir. Bebeğiniz için güneş ışınlarını tamamen bloke eden kremler kullanmalısınız. Çocuğunuz içinse, 30 faktörlü ve suya dayanıklı bir krem idealdir.
Eve döndükten sonra, su ve sabunla bebeğinizin vücudundaki kremi çıkarmalısınız. Saçlarını da iki-üç gün arayla yıkamanız yeterlidir.

YIKANMAYI SEVDİRMEK İÇİN BANYOYA EĞLENCE KATIN
Çocuklar suda oynamayı sever. Doğru bir banyo alışkanlığı kazanabilmesi için, onu kontrollü biçimde serbest bırakmalısınız. Fakat vücudunu siz temizleyin.
Bebeğinizi, elinizi yakmayacak, ılık bir su ile yıkayın. Gözünü yakmayacak bir şampuan tercih edin.
Günlük el, yüz ve beden temizliği için; alkol içermeyen ıslak temizlik mendilleri, yumuşak yapıları ile iyi bir alternatif olacaktır.
Yeni doğmuş bebeklerin vücudunu, yumuşak bir süngerle yavaş yavaş yıkayın.
Eğlenceyi de ihmal etmeyin. Siz ne kadar neşeliyseniz, bebeğiniz banyo sırasında o kadar eğlenir ve yıkanmayı sever.
Çocuğunuza haftada birkaç kez yıkanma alışkanlığını kazandırmalısınız. Fakat istemediği zamanlarda onu yıkamamaya özen göstermelisiniz. Örneğin; pazar akşamları yapılan banyo, çocukta tatilin bittiği ve okula hazırlandığı algısı yaratır. Bu nedenle çocuk, yıkanmayı sevmeyebilir.
Çocuğunuz banyodayken, ondan gözünüzü ayırmayın ve her an müdahale etmeye hazır olun.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bebeğinizin teni kadar yumuşak bir temizlik
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN