Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kansere karşı alternatif tedaviler

Kanser tedavisinde alternatif yöntemlerden de faydalanılıyor. Ancak yararlı olduğu iddia edilen birçok tedavi, henüz bilimsel olarak ispatlanamadı

Günümüzde kanser hastalığının tedavisinde tamamlayıcı ve alternatif terapilerden de yararlanıyor. Kimi zaman hastalar bu yardımcı tedavilerden yarar sağlıyor, kimi zaman ise umduklarını bulamıyorlar. Öte yandan yararlı olduğu iddia edilen birçok tedavinin bilimsel olarak ispatlanmadığı da bir gerçek. İşte kanser hastalığının tedavisinde uygulanan ve faydaları henüz kanıtlanmamış olan alternatif yöntemlerden bazıları:
ANTİNEOPLASTON TEDAVİSİ: Houston'daki Teksas Kliniği'nde, Stanislaw Burzynski tarafından uygulanan tedavide; kimyasal bir madde olan antineoplastondan faydalanılıyor. Bu kimyasal maddenin kanserli hücreleri yok ettiği iddia ediliyor. Bu uygulama, özellikle pediyatrik beyin kanserinin tedavisinde kullanılıyor. Ancak yapılan araştırmalarda, antineoplastonun etkisini kanıtlayan bir sonuca ulaşılamadı.
CANCELL TEDAVİSİ: Bu tedavide; nitrik asit, sodyum sülfat, potasyum hidroksit, sülfirik asit, krokinik asit ile çeşitli mineral ve vitaminlerden faydalanılıyor. Tedavinin savunucularına göre; bu bileşikler, kanserli hücrelerin titreşimini dengeliyor ve sağlıklı hallerine dönmelerini sağlıyor. Ancak Cancell'in faydalarını gösteren bir yayın bulunmuyor.
ELEKTRİK TEDAVİSİ: Bu tedavi kapsamında; elektrodermal testler, biyorezonans terapisi, biyofiziksel enformasyon terapisi (BIT), biyoenerjik terapi, enerji ve vibrasyon ilaçları yer alıyor. Elektrik terapisi; başta kanser olmak üzere alerji ve artrit gibi birçok kronik hastalığın tedavisinde de uygulanıyor. Bu yöntemde; elektromanyetik akımlar, hastalıklı organlar ve kanser hücreleri tarafından emiliyor ve hastalıklı hücrelerin, sağlıklı hücrelerden ayrılması sağlanıyor. Tedavi öncesinde özel cihazlarla, hastanın akupunktur noktalarından elektrik direnci ölçülüyor. Tedavi sonrasında vücuttaki elektrik iletkenliğinin düzenlendiği iddia ediliyor. Ancak elimizde bu iddiaların doğru olduğuna dair herhangi bir veri yok. Hatta, Birleşik Devletler Federal Ticaret Komisyonu, popüler bir internet sitesini bu tedaviyi sattığı için kapattı.

MERCAN KALSİYUMU YARARLI OLUYOR MU?
MERCAN KALSİYUMU: Doğal mercanlardan üretilen mercan kalsiyumunun, kanser tedavisinde etkili olduğu söyleniyor. Ancak mercan kalsiyumunun faydasını kanıtlayan bir araştırma yok. Bu nedenle Birleşik Devletler Federal Ticaret Komisyonu (FTC) ile Yiyecek ve İlaç İdaresi (FDA); birçok internet sitesi operatörüne, mercan kalsiyumunun asılsız faydalarına yer verdikleri için uyarılarda bulundu.

İYİLEŞTİRİCİ GÜCÜYLE TEDAVİ EDENLER
ENERJİ TERAPİLERİ: Bu tedavi, özel yeteneği olduğunu savunan kişilerin, kendi enerjilerini veya iyileştirici güçlerini kullanarak hastayı sağlığına kavuşturmaları esasına dayanıyor. Bu tür iyileştirme tedavileri, özellikle dünyanın az gelişmiş bölgelerinde yıllardır popülerliğini koruyor ve özellikle Kuzey Amerika halkının büyük ilgisini çekiyor. Özel iyileştirme yeteneğine sahip olduğunu söyleyen bazı kişiler; başta kanser olmak üzere birçok ölümcül hastalığı tedavi ettiklerini ileri sürüyorlar. Günümüzde birçok hastadan sık sık; bu kişilerin anlattıklarından etkilendiklerini, hatta tümörlerinin bile bu kişiler tarafından cerrahi olarak alındığını duyuyoruz.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kansere karşı alternatif tedaviler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN