Spor yapmak ilaç kullanmaktan faydalı

Tıp uzmanlaru, spor yapmanın ilaç kullanmaktan daha faydalı olduğunu belirtiyor. Uzmanlar kalp ve şeker hastalarına sürekli harekette kalmayı önerirken, doktorlara da 'hareket reçetesi' yazmalarını tavsiye ediyor.

Giriş Tarihi: 3.10.2013 11:31 Güncelleme Tarihi: 3.10.2013 11:32
Binlerce kişi üzerinde yapılan bir sağlık araştırması, spor yapmanın ve harekette kalmanın ilaç kullanmaktan daha iyi geldiğini ortaya koydu. Bunun için doktorların hastalarına 'hareket reçetesi' vermesini tavsiye eden uzmanlar, spor yapmanın özellikle kalp hastalarına ve şeker hastalarına iyi geldiğini açıkladılar.

EN İYİ İLAÇ HAREKET

London School of Economics ve Harvard Medical School uzmanları ayrıca, gelecekte ilaçlardan ziyade daha fazla hareketin reçete olarak sunulacağını kaydetti.

Spor yapmanın faydaları araştırmalar sonucu bariz belli olsa da, bu yöntemin şimdiye kadar ilaçla karşılaştırılmadığı uzmanlar tarafından doğrulandı.

Uzmanlar, ilaçların sadece belirli bir etki yaptığını ve bedensel hareketlerin hastalara ne denli fayda edeceğinin doktorlar tarafından sıkça anlatılması gerektiğini tavsiye etti.

Uzmanlar önceden yaptıkları 339 bin insan üzerindeki verileri değerlendirerek bu sonuca vardı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Spor yapmak ilaç kullanmaktan faydalı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN