Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kumasının verdiği böbrekle hayata döndü

Hatun Nergiz, 11 yıldır diyalize giren kuması Hanım Mamuk'a böbreğini verdi. Kumasını hiç bir zaman dışlamadığını anlatan Mamuk, "O artık benim için kardeşten ötedir" dedi

Giriş Tarihi: 28.11.2013
Diyarbakır'da yaşayan Hanım Mamuk, 32 yıl önce amcasının oğlu Enver Mamuk ile evlendi. Çiftin 10 yıl sonra arasına Hatun Nergiz (41) girdi. Hatun Nergiz, dayısının oğlu olan Enver Mamuk'a âşık oldu. Ailelerin bu durumdan haberdar olması üzerine Hanım Mamuk, kocasına Hatun Nergiz'i istedi. Esnaf olan Enver Mamuk, iki kadınla aynı evde yaşamaya başladı. Resmi nikâhlı olan Hanım Mamuk 32 yıllık evliliğinde 6 çocuk dünyaya getirirken, Hatun Nergiz'in ise 3 çocuğu oldu. İkinci eşin resmi nikâhı olmadığından 3 çocuk da ilk eşin üzerine kaydedildi.

ETİK KURUL SORUŞTURDU

Böbrek yetmezliği çeken Hanım Mamuk 11 yıl boyunca diyalize girdi. Uygun böbrek için yıllardır sırada bekleyen kadının durumuna üzülen kuması Hatun Nergiz, bir böbreğini vermek istedi. Ancak etik kurul durumdan şüphelenip, Nergiz'e "Kocan mı zorladı veya para aldın mı?" diye sordu. Kurul ikna olunca Diyarbakır Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde Hatun Nergiz'in bir böbreği, Hanım Mamuk'a nakledildi. Kumasının böbreği ile hayata tutunan 6 çocuk annesi Hanım Mamuk, "Kocam âşık olunca ben gidip istedim. Onu hiçbir zaman dışlamadım. Kardeşlerimden bekliyordum. Ancak onlar yerine kumam gönüllü oldu. Benim için kardeşten ötedir" diye konuştu. Hatun Nergiz ise "Kumam bana abla ve anne gibi yaklaştı. Hastalık yüzünden acı çekiyordu" dedi.

DAYANIŞMA BİZİ ÇOK MUTLU ETTİ'
Diyarbakır Hastanesi Organ Nakli Müdürü Doç. Dr. Ramazan Danış, "Bu dayanışma bizi çok mutlu etti" dedi. Hatun Nergiz (sağda) ise 'Kumam Hanım Mamuk'la ilişkimiz güçlendi" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kumasının verdiği böbrekle hayata döndü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN